Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl:Dymisja Generałów; Polska zainteresowana polskimi helikopterami; Rakiety Putina niedaleko Polski; Rosja i Brexit, czyli Polska na dwa fronty; Kosztowne bezpieczeństwo w NATO?; Polska przejmuje przewodnictwo V4

Rosyjski niszczyciel rakietowy typu Sowriemiennyj należący do Floty Bałtyckiej | Fot. US. Navy
Rosyjski niszczyciel rakietowy typu Sowriemiennyj należący do Floty Bałtyckiej | Fot. US. Navy

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, "Dymisja Generałów": Kreml zdymisjonował 50 najwyższych oficerów Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, w tym jej dowódcę wiceadmirała Wiktora Krawczuka, szefa sztabu wiceadmirała Sergiejowa Popowa. Powodem decyzji był niezadowalający stan budowy i renowacji baz floty oraz osiedli wojskowych, nieefektywne wydawanie środków finansowych i problemy z realizacją programu naboru na służbę kontraktową.


Andrzej Ratajczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Polska zainteresowana polskimi helikopterami": W poniedziałek PZL-Świdnik otworzył nowe centrum serwisowe, które spowoduje skrócenie czasu remontów i modernizacji śmigłowców. Ma to zachęcić resort obrony do większych zamówień i ściślejszej współpracy. "Polska jest zainteresowana rozwojem przemysłu helikopterowego tutaj w Polsce, na miejscu. MON będzie przykładało wagę przede wszystkim do produktów wytworzonych w kraju" - zapowiadał na otwarciu Antoni Macierewicz.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Rakiety Putina niedaleko Polski": Resort obrony narodowej Federacji Rosyjskiej planuje znacząco dozbroić Zachodni Okręg Wojskowy, graniczący m.in. z Polską i krajami bałtyckimi. "Do końca br. rosyjscy żołnierze mają otrzymać ponad 2 tyś. jednostek najnowocześniejszego sprzętu bojowego, w tym systemy rakietowe i ciężką artylerię".


PAP, Nasz Dziennik, "Nominacja Reudowicza": Generał bryg. Andrzej Reudowicz otrzymał nominację na dowódcę Połączonym Centrum Działań Bojowych w Stavanger w Norwegii. Połączone Centrum Działań Bojowych (ang. Joint Warfare Centre, JWC) powstało w 2003 r. i podlega Sojuszniczemu Dowództwu ds. Transformacji (ACT) w Norfolk w stanie Wirginia w USA. JWC jest główną instytucją NATO odpowiedzialną za wspólne szkolenia i ćwiczenia na poziomie operacyjnym.


Marek Garztecki, Rzeczpospolita, "Kosztowne Bezpieczeństwo": W związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie i przegłosowanym w Wielkiej Brytanii referendum za opuszczeniem UE autor przypomina, iż bezpieczeństwo Polski nie jest związane wyłącznie z członkostwem w NATO i UE. Zgodnie z ustaleniami każdy z członków powinien utrzymywać budżet sił zbrojnych na poziomie 2% PKB. Jednakże zapis ten respektuje tylko pięć z jego 28 członków: USA, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Polska.


Robert Cheda, Gazeta Finansowa, "Rosja i Brexit, czyli Polska na dwa fronty": Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską co zagraża wprowadzeniem efektu domina, które może wpłynąć na bezpieczeństwo w wymiarze krajowym, kontynentalnym oraz globalnym. "Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o powierzchowną ocenę Brexitu to Rosja jest wyraźnie rozdwojona. Z jednej strony obawia się o gospodarczą przyszłość UE, z zatem swoją ekonomiczną pomyślność. (...) Patrząc na Brexit z warszawskiego podwórka warto zdać sobie sprawę z globalnych skutków tego zdarzenia, a zarazem fundamentalnych następstw dla naszej przyszłości".


Jacek Zalewski, Puls Biznesu, "Polska Przejmuje przewodnictwo V4": 1 lipca Polska przejmuje przewodnictwo Grupy Wyszehradzkiej (V-4), która jest nieformalnym forum współpracy Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier wykorzystywanym do wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach regionu Europy Środkowej, jak i Unii Europejskiej.  

Reklama

Komentarze (2)

  1. LDB

    Po Brexicie Rosja ... "obawia się o gospodarczą przyszłość UE, z zatem swoją ekonomiczną pomyślność." Nie wiem skąd ten pogląd Gazety Finansowej. Do tej pory raczej sprawiała wrażenie, że woli utrzymywać stosunki dwustronne z państwami członkowskimi niż z Unią.

  2. mirage

    do kiedy przewodzimy V4 ?

Reklama