Reklama

Geopolityka

Współpraca czy rywalizacja z Rosją? Trwa konferencja „NATO. The Enduring Alliance 2016” [TRANSMISJA]

W siedzibie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej trwa drugi panel konferencji „NATO. The Enduring Alliance 2016”, podczas którego międzynarodowi eksperci omawiają temat działań NATO na rzecz bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej, zadając sobie jednocześnie pytanie: Współpraca czy rywalizacja z Rosją? 

W drugiej części wydarzenia udział biorą specjaliści z Polski, Niemiec czy Norwegii. Moderatorem ich rozmowy jest redaktor naczelny "The Warsaw Voice" Andrzej Jonas. Natomiast działania NATO w Europie Środkowej i Wschodniej komentują: Michał Baranowski (Dyrektor Warszawskiego Biura German Marshall Fund), dr hab. Markus Kaim (Niemiecki Instytut Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa w Berlinie), dr Taras Kuzio (m.in. były szef misji NATO Centrum Dokumentacji i Informacji w Kijowie) oraz prof. dr Pavel Baev (Dyrektor Naukowy, Instytu Badań nad Pokojem w Oslo).

Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski, który powiedział pare słów na rozpoczęcie konferencji, podkreślił, że szczyt NATO w Warszawie będzie najważniejszym wydarzeniem w tym roku. Sama jego organizacja w stolicy Polski odzwierciedla, według przedstawiciela MON, zmiany które mają miejsce w Sojuszu. 

Konferencję „NATO. The Enduring Alliance 2016” rozpoczął jednak dyrektor i członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej prof. dr hab. Krzysztof Miszczak, który przypomniał o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie. Jak podkreślił, Sojusz dąży obecnie do zacieśnienia swojej współpracy z UE, a sama Unia powinno to wykorzystać, szczególnie ze względu na zmieniający się w Europie obraz bezpieczeństwa. Krzysztof Miszczak dodał również, że NATO dąży do ściślejsze współpracy z UE i należy to wykorzystać.

W trakcie konferencji dyskutowana jest m.in. rola NATO i UE we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Uczestnicy starają się odpowiedzieć na pytania o możliwość spójnego działania obu organizacji na rzecz umacniania fundamentów bezpieczeństwa militarnego i pozamilitarnego, rolę Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji czy Rosji w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego. Dyskusja dotyczy również kształtowania się stanowiska Polski w wymiarze polityki bezpieczeństwa i nowych wyzwań w przyszłości, wpływu wyborów prezydenckich w USA i tzw. Brexit Wielkiej Brytanii na kształtowanie bezpieczeństwa w NATO i UE oraz stosunków transatlantyckich zwłaszcza w odniesieniu do Europy Środkowej i Wschodniej.

Czytaj też: Szatkowski: Newport pokazało, że można tchnąć nowe życie w NATO. Następny krok - w Warszawie

Reklama

Komentarze (1)

  1. PiotrEl

    Jak XIX wiek to co kolejna "Wojna Krymska" potrzebna ? Nie pamiętam czy w XIX wieku Rosja była w organizacji (SOW) skupiającej poza Rosją Chiny, Indie, Pakistan, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan itd. A w kolejce czeka Iran... To pewnie w ramach "samoizolacji" Moskwy,,,,

    1. Kiks

      Jasne. Iran. Chiny. Sami przyjaciele Moskwy. To znaczy Moskwa by tak chciała. Pod ich rozkawazami. Tylko, że te kraje mają sprzeczne interesy i w głębokim poważaniu sowietów. Pohandlować? Czemu nie. Nic poza tym.

Reklama