Reklama

Siły zbrojne

Polskie przepisy otwarte dla "szpicy". Ustawa weszła w życie

Fot. NATO
Fot. NATO

Wschodzi w życie nowelizacja ustawy o zasadach pobytu i przemieszczania się obcych wojsk na terytorium RP. Dokument umożliwia m.in. przyjęcie szpicy NATO nie tylko w razie kryzysu, ale także w czasie pokoju. Prezydent podpisał nowelizację 20 maja.

Zgodnie z ustawą z 31 marca br. zgodę na pobyt w Polsce obcych wojsk, głównie NATO i UE, w ramach wzmocnienia polskich sił zbrojnych w operacjach prowadzonych w Polsce w czasie pokoju, wyraża prezydent na wniosek ministra obrony, po uzyskaniu zgody premiera.

Zgoda na pobyt ma opisywać cel pobytu i zakres uprawnień obcych wojsk oraz wskazywać inne okoliczności mające znaczenie dla obronności Polski. W wydawanej zgodzie sojuszniczym wojskom będzie można przyznać takie uprawnienia, jakie ma Wojsko Polskie. Ustawa zawiera też zapis określający zasady użycia broni przez obce wojska na terytorium RP. 

Przyjęte regulacje były analizowane na łamach Defence24.pl: Polska otwiera przepisy dla "szpicy". Ustawa wzmocni kolektywną obronę

W trakcie prac parlamentarnych MON, przedstawiając rządowy projekt, podkreślało, że został on przygotowany pod wpływem doświadczeń z ostatnich kilku lat, w tym z konfliktu na Ukrainie. Resort wskazywał też, że po decyzji szczytu NATO w Newport w 2014 r. o zwiększeniu zdolności sojuszniczych Komitet Planowania Cywilnego NATO wytknął polskim rozwiązaniom prawnym, że nie są na tyle precyzyjne, by mogły zapewnić pobyt i użycie wojsk obcych w razie konfliktu.

Resort obrony argumentował, że procedura będzie w znowelizowanej ustawie stosunkowo prosta i pozwoli na szybkie wyrażenie zgody na pobyt wojsk obcych. Jako powód nieuwzględnienia w procedurze zgody parlamentu pomysłodawcy z rządu podawali krótki czas reagowania sił szpicy: od 48 do 72 godzin. W tak krótkim terminie - argumentowano - mogłoby się nie udać przeprowadzić parlamentarnej debaty.

Czytaj też: Cztery bataliony na wschodniej flance NATO. Macierewicz: "Zdolność do działania na początku 2017 r."

Nowelizacja ma też dać sojusznikom pewność, że ich działania są w pełni zgodne z polskim prawem polskim i decyzjami władz; w wymiarze zewnętrznym – przekonywali autorzy. Potencjalny przeciwnik otrzyma sygnał, że nie ma żadnych ograniczeń prawnych w użyciu wojsk należących do państw NATO i UE podczas działań w Polsce w czasie pokoju.

Połączone siły bardzo wysokiej gotowości (VJTF) zwane szpicą NATO - zostały włączone do Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force - NRF) na mocy decyzji szczytu sojuszu w Walii w 2014 r.  

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama