Reklama

Geopolityka

Polsko-słowackie rozmowy o modernizacji armii

Sekretarz stanu Bartosz Kownacki uczestniczył w Międzynarodowej Wystawie Uzbrojenia IDEB 2016. Odbywająca się w Bratysławie wystawę wykorzystał, by porozmawiać ze Słowakami o wspólnych projektach modernizacyjnych. 

Pierwszego dnia targów sekretarz stanu Bartosz Kownacki spotkał się z m.in. z sekretarzem stanu w resorcie obrony Czech Danielem Kostovalem oraz Krajowym Dyrektorem ds. Uzbrojenia Węgier gen. bryg. Istvanem Filotasem. Głównym tematem rozmów były propozycje uruchomienia wspólnych projektów modernizacyjnych.

Czytaj także: „Skupimy się na korekcie istniejących programów modernizacyjnych”. Kownacki dla Defence24.pl o reformie zakupów dla Sił Zbrojnych

Kownacki rozmawia również z sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Słowacji Ivanem Macovskym oraz słowackim Krajowym Dyrektorem ds. Uzbrojenia M. Celko. Sekretarz stanu wziął także udział w spotkaniu przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Europejskiej Agencji Obrony, działającej na rzecz poprawy zdolności obronnych Unii Europejskiej i koordynującej zamówienia rządów krajów członkowskich w zakresie uzbrojenia i przemysłu obronnego UE.

Jak podkreśla resort obrony, obywające się w dniach 10-13 maja w Bratysławie targi stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych przemysłu obronnego w tej części Europy i są dobrą okazją do odbycia bilateralnych spotkań z przedstawicielami sektora obronnego. Bierze w nich udział blisko 100 wystawców z kilkunastu krajów. Głównym tematem tegorocznej edycji targów jest modernizacja bezpieczeństwa i agencji wywiadowczych.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Krzysiek

    Myślę że więcej by nam dała ściślejsza współpraca z krajami Skandynawskimi - nowsze technologie i lepsze rozeznanie cena-możliwości. Poza tym mają jakiś przemysł zbrojeniowy i byliby skłonni do współpracy.

  2. Kris

    Słowacja nie ma pieniędzy na modernizację. Poza tym ma inne poglądy na kluczowe sprawy, chociażby BWP. Polska powinna iść drogą produkcji na licencji i rozwoju tejże broni, to jedyne co nam wychodzi dobrze (Rosomak, Beryl, Grom, Krab itd.).

    1. Zenio

      Ta Krab to nam świetnie wychodził od 1997 do 2015 roku powstawał ;-) Do spektakularnych sukcesów związanych z zakupem licencji dalszym jej rozwojem dodał bym jeszcze Ślązaka/Gawrona.;-) Na Groma za to żadnej licencji żeśmy nie kupowali.

  3. sdfsfsdf

    o dziwo nigdy współpraca na polu przemysłu obronnego nie wychodziła Grupie Wyszehradzkiej....

  4. Kamil

    Wspólny KTO, BWP, MBT, armatohaubica oraz śmigłowce transportowe i uderzeniowe, a nawet lekkie opancerzone pojazdy dla Polski, Czech, Słowacji, Węgier to byłoby rozwiązanie po prostu idealne. Zmniejszyłyby się koszty jednostkowe oraz ułatwiłoby to logistykę w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego. Niestety jest to nierealne ze względu na różne interesy państw.

  5. gg

    Ponieważ bwp1 jeszcze długo pozostaną w służbie, nie wiem czy nie miało by sensu zainteresować się bezzalogowa wieżą do niego.

    1. Marek

      A co wniesie do pojazdu o pancerzu grubości puszki od konserw bezzałogowa wieża? Szkoda na to kasy, która potrzebna jest na nowej generacji wóz. Tak z ciekawości. Miałeś okazję przy zamkniętym deklu kierować tym pojazdem? Jak dla mnie im wcześniej na ich miejsce wejdzie nowoczesny pojazd, tym dla żołnierzy lepiej.

Reklama