Reklama

Geopolityka

Macierewicz podziękował Kanadyjczykom za wsparcie Polski

  • Photo: Staff Sgt. Kenneth C. Upsall/US Army

– Chcę serdecznie podziękować Panu Ambasadorowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wystawy dokumentującej wspólny wysiłek i współdziałanie Polski i Kanady, a w szczególności naszych wojsk, które mają przecież tak wielką i wspaniałą tradycję drogi bojowej od ponad 100 lat – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który wziął udział w otwarciu wystawy dokumentującej polsko – kanadyjską współpracę wojskową. 

Szef resortu obrony podziękował kanadyjskim żołnierzom, którzy poprzez swoją rotacyjną obecność przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w Polsce i regionie oraz gotowość do udziału w ćwiczeniu Anakonda.

- Wspólne ćwiczenia, które odbywają się w Drawsku Pomorskim, a także obecność w ciągu ostatnich dwóch lat ponad tysiąca żołnierzy kanadyjskich na polskiej ziemi jest świadectwem tego, że nasz sojusz, że obecność Kanady w NATO, że nasze współdziałanie jest gwarantem pokoju w Europie i na świecie, ale także bezpieczeństwa Polski

szef MON Antoni Macierewicz

Minister dziękował za współpracę Kanady w negocjacjach i gotowość Kanady – „chociażby w wymiarze symbolicznym” - do udziału w tej wysuniętej obecności wojsk NATO w Polsce, o czym ma w lipcu w Warszawie zdecydować szczyt sojuszu.

- Dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa europejskiego to rzecz absolutnie kluczowa i zasadnicza. Dzięki obecności NATO jesteśmy zdolni przygotować naszą armię, przygotować bezpieczeństwo polskie tak, aby nikt nigdy więcej nam nie zagroził – podkreślił minister.

Macierewicz dziękował również za decyzję o udziale kanadyjskich żołnierzy w ćwiczeniu Anakonda-16 – największym ćwiczeniu wojsk w Polsce po 1989 r. - To będą ćwiczenia o olbrzymim znaczeniu zarówno wojskowym, politycznym, jak i psychologicznym dla całego narodu polskiego – dodał.

– Jestem przekonany, że do tej pięknej wystawy (…) niedługo będziemy mogli dołączyć zdjęcia z Anakondy 16, a także mam nadzieję, z udziału wojsk kanadyjskich w wysuniętej trwałej obecności NATO w Polsce, co zostanie rozstrzygnięte i zdecydowane podczas szczytu NATO w Warszawie – dodał na zakończenie minister Antoni Macierewicz.

Kanada gotowa udzielić wsparcia

Ambasador Stephen de Boer przypomniał, że „w odpowiedzi na agresję w regionie Kanada wysłała siły lądowe stacjonujące rotacyjnie w Polsce od maja 2014”. - Dziś mijają dwa lata ciągłej obecności kanadyjskich żołnierzy na polskiej ziemi. Przez dwa ostatnie lata ćwiczyli razem, ucząc się od siebie nawzajem i poprawiając zdolność do współdziałania armii obu krajów - dodał.

Wystawa Kanada
Fot. Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Podkreślił, że Kanada rozmieściła swoje siły na poligonie drawskim jeszcze przed przyjęciem na szczycie NATO we wrześniu 2014 r. planu działań na rzecz gotowości – RAP – mającego wesprzeć wschodnią część NATO.

- Jako członek-założyciel NATO Kanada wierzy niewzruszenie, że Sojusz Północnoatlantycki łączy Amerykę Północną i Europę w obronie naszego wspólnego bezpieczeństwa, naszych wartości, w tym demokracji, prosperity i gwarantuje bezpieczeństwo swoim członkom dzięki kolektywnej obronie – mówił de Boer.

Ambasador podkreślił, że wystawa to najnowsza oznaka długiej historii polsko-kanadyjskiej współpracy wojskowej. Również szef MON przypomniał wspólną walkę żołnierzy z obu krajów w II wojnie światowej. – Zdjęcia na naszej wystawie pokazują naszą współpracę wojskową podczas ćwiczeń NATO, ale też pokazują współpracę ze szkołami i lokalnymi społecznościami – powiedział ambasador Stephen de Boer.

Kanadyjscy żołnierze ćwiczą w Polsce w ramach operacji Reassurance rozpoczętej po rosyjskiej agresji na Ukrainie i mającej zapewnić bezpieczeństwo krajom regionu. Kanadyjscy żołnierze przebywają w Drawsku Pomorskim, gdzie ćwiczą i skąd wysyłani są na inne ćwiczenia w Polsce - Wędrzynie, Tomaszowie Mazowieckim i Nowym Glinniku – oraz innych krajach Europy Środkowej. Kanada przysłała do Polski zmotoryzowany pododdział lądowy, w Drawsku ćwiczyli także spadochroniarze i specjaliści rozpoznania.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama