Reklama

Siły zbrojne

Umowa o współpracy Wojsk Specjalnych Polski i Gruzji

Fot. mł. chor. Rafał Mniedło
Fot. mł. chor. Rafał Mniedło

Wojska Specjalne Polski i Gruzji zacieśniają współpracę w zakresie szkolenia i doradztwa na mocy podpisanej właśnie umowy bilateralnej. W imieniu szefów resortu obrony obydwu państw dokument podpisali: Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut oraz Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Gruzji gen. dyw. Vakhtang Kapanadze.      

Umowa zawarta 8 kwietnia 2016 roku zakłada zacieśnienie współpracy wojsk specjalnych Polski i Gruzji m.in. w obszarze logistyki, doradztwa, wymiany informacji i doświadczeń.  Dwustronna współpraca będzie realizowana w formie wspólnych ćwiczeń, kursów,  konferencji, seminariów czy warsztatów. Strona polska będzie odgrywała rolę mentora w stosunku do gruzińskich wojsk specjalnych  w kwestii ich ukierunkowania na szeroko rozumianą interoperacyjność i zbliżenie pod względem poziomu wyszkolenia i stosowanych procedur  do standardów NATO.

Gruzja to kolejne państwo,  które wyraziło zainteresowanie rozwojem bilateralnej współpracy w obszarze wojsk specjalnych z Polską. Wcześniej podobne umowy zostały zawarte z USA, Francją Chorwacją, państwami Grupy Wyszehradzkiej, Litwą, Estonią i Brazylią.

Współpracę polskich i gruzińskich specjalsów zainicjowała w grudniu 2013 roku wizyta obecnego dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzego Guta w dowództwie brygady sił specjalnych Gruzji.  W kolejnych latach zrealizowano całą serię wizyt i przedsięwzięć szkoleniowych dedykowanych personelowi gruzińskich sił specjalnych by wypracować ostateczny kształt umowy o współpracy dwustronnej.  Na bazie podpisanego porozumienia polscy i gruzińscy specjalsi będą planować i realizować kolejne wspólne przedsięwzięcia. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Emeryt z Intelligence

    Wojska Specjalne to relikt minionej epoki. Rozdmuchane struktury, niejasne zadania i podporządkowania, wysokie etaty. Jednostki rozformować, żołnierzy rozlokować z kompaniach rozpoznawczych w Brygadach i pr, i "ściągnąć ich na ziemie", za dużo bujają w obłokach. A co do współpracy? Czymś się muszą wykazywać, więc będą te kursy, konferencje, seminaria i warsztaty. Kaukaz to ładny region. A i doświadczenie w wysokich górach na pewno przyda się naszym "komandosom", np. w przyszłych misjach w Karakorum.

    1. Zoomer

      Ok boomer

  2. Pav

    Bardzo dobry ruch - ceny gazu z Rosji +10% !!!!

    1. laik

      Może jeszcze parę lat temu tak by było, ale nie dziś.

    2. tyr

      Ceny gazu są ustalane umowami na wiele lat, a dotychczasowe wydarzenia (m.in. budowa gazoportu w Świnoujściu) powodujące wzmocnienie pozycji negocjacyjnej Polski, wskazują na to, że Rosjanie będą skłonni do obniżki ceny (o ile za jakiś czas w ogóle z niego nie zrezygnujemy - przynajmniej pojawiają się takie koncepcje).

    3. Hando

      Ale tylko dla tych którzy go kupują.

Reklama