Reklama

Siły zbrojne

Pojazdy dla Wojsk Specjalnych od 2017 roku. Pegaz w dwóch etapach

  • Obecnie jednostki specjalne używają opancerzonych pojazdów HMMWV. Fot. mjr R.Siemaszko/DPIMON

Inspektorat Uzbrojenia planuje przeprowadzenie programu Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych Pegaz w dwóch etapach. Dostawy pojazdów z transzy przeznaczonej dla Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej rozpoczną się w 2017 roku, natomiast siły lądowe otrzymają pierwsze wozy po 2022 roku.

Jak poinformowała Defence24.pl ppłk Małgorzata Ossolińska z Inspektoratu Uzbrojenia, w latach 2017-2022 Siły Zbrojne RP zamierzają pozyskać 105 Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych Pegaz. Maszyny będą przekazywane do Wojsk Specjalnych oraz Żandarmerii Wojskowej.

Zgodnie ze Planem Modernizacji Technicznej w latach 2017 – 2022 (PMT) pozyskanych będzie 105 szt. WPWS, przy potrzebach docelowych na poziomie 280 szt. (WS - 150 szt. i ŻW - 130 szt.).Z uwagi na pozyskiwanie WPWS dla Wojsk Lądowych dopiero od 2023 r. docelowa ich ilość jest szacowana na poziomie kilkuset sztuk.

ppłk Małgorzata Ossolińska Inspektorat Uzbrojenia

Do 2022 roku pozyskanych ma zostać 105 pojazdów Pegaz, natomiast docelowo potrzeby Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej w tym zakresie wynoszą 280 wozów (odpowiednio: 150 i 130). W okresie obowiązywania obecnego Planu Modernizacji Technicznej zostanie więc zaspokojona mniejsza część całkowitych potrzeb dwóch wymienionych rodzajów wojsk.

W ramach planowanego do przeprowadzenia postępowania będą pozyskiwane Wielozadaniowe Pojazdy Wojsk Specjalnych (WPWS) dla Wojsk Specjalnych (WS) i Żandarmerii Wojskowej (ŻW). Natomiast zgodnie z decyzją Dowódcy Generalnego RSZ pozyskiwanie WPWS dla Wojsk Lądowych zostanie rozpoczęte od 2023 r.

ppłk Małgorzata Ossolińska Inspektorat Uzbrojenia

Zarówno Wojska Specjalne, jak i ŻW dysponują obecnie pewną liczbą samochodów opancerzonych różnych typów, można się więc spodziewać kontynuowania ich eksploatacji po wdrożeniu do służby pierwszych pojazdów. Z kolei Wojska Lądowe będą otrzymywać Pegazy od 2023 roku, zgodnie z decyzją Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Łącznie mają one otrzymać kilkaset sztuk nowych wozów.

Program „Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych” kr. PEGAZ, realizowany w ramach decyzji nr 72/MON z dnia 25.03.2013 r. w sprawie pozyskiwania sprzętu wojskowego i usług dla Sił Zbrojnych RP (Dz. Urz. MON poz. 78 z poźn. zm.) znajduje się w końcowym etapie fazy analityczno-koncepcyjnej, tj. przygotowano do zatwierdzenia przez Ministra Obrony Narodowej „Wniosek w sprawie pozyskania nowego sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.(…) Rozpoczęcie postępowania na zakup WPWS planowane jest po zatwierdzeniu „Wniosku w sprawie pozyskania…” przez Ministra Obrony Narodowej.

ppłk Małgorzata Ossolińska Inspektorat Uzbrojenia

Obecnie program znajduje się na końcowym etapie fazy analityczno-koncepcyjnej. Wszczęcie postępowania na zakup systemu Pegaz jest przewidywane po zatwierdzeniu stosownego wniosku przez Ministra Obrony Narodowej. Umowa może zostać podpisana w tym lub w przyszłym roku, natomiast pierwsze dostawy przewidywane są od 2017 roku.

Szacuje się, że podpisanie umowy i wybór Wykonawcy, z uwagi na stopień złożoności wymagań (kilka rodzajów pojazdów z odmiennym wyposażeniem), może nastąpić po ok. 6 – 9 miesiącach od rozpoczęcia procedury. Pierwsze dostawy planowane są od 2017 r.

ppłk Małgorzata Ossolińska Inspektorat Uzbrojenia

 

 

Reklama

Komentarze (12)

  1. Realista

    Zpolonizować Hawkei i mamy produkt na dekady.

    1. no

      + wersja na rynek cywilny.

  2. Kamil

    Może mi ktos wytłumaczyć po co w ogóle myślimy o zakupie nieopancerzonych pojazdów dla wojska w jednym z programów Pegaz/Mustang? Czy życie wyszkolonego żołnierza nie jest na tyle cenne aby dać mu minimum bezpieczeństwa? Amerykanie inwestują w MRAPy

  3. GPAS

    Słyszałem że te pojazdy miały trafić również do Kłodzka ,, Piechota Górska". Co teraz , zostaną z bwp-ami przez następne kilka lat???

  4. Ossa

    Na pierwszym planie zagraniczne szkółki przetrwania. A na prawdziwą obronę ew. kiedyś tam.

    1. pamcy

      Decydujący w ten sposób odkrywają karty. Zakładają, że wojsko i tak do niczego się nie nadaje, dlatego lepiej wyposażyć i dozbroić tych, którzy będą bronić rządzących.

  5. realista

    Zamówić Tur 2 z AMZ Kutno w ilości 1500 szt i porozdzielać na poszczególne jednostki . Wojko będzie miało 1 sprwadzony typ samochodu a firma będzie się rozwijać i konstruować nowe modele . A nie bawić się 100 szt tutaj 115 innych tam . Będzie problem z logistyką i za następnych 10 lat kolejna wymiana - bo komuś się coś ubzdurało w wymaganiach .

    1. XYZ

      Tak, kupmy dla specjalsów zacofany technologicznie pojazd, od firmy która nie daje rękojmi odpowiedniej jakości swoich wyrobów (vide Dzik dla Żandarmerii). W imię mitycznego rozwoju polskich zakładów. Nie tędy droga. Licencja, wynegocjowany offset, stworzenie następnej generacji własnymi siłami. Powielać przykład Rosomaka a nie podłączać państwową kroplówkę.

  6. cold warrior

    przecież za 6 lat o ile nie będzie opóźnień (a będą jak ze wszystkim) to już powinniśmy się rozglądać za czymś nowszym. 2 lata na takie rzeczy a nie sztuczne podtrzymywanie fabryk! paranoja

  7. Toudi

    Podobno MON chciał wymieniać 14 tys. ciężarówek (pierwsza partia, to przeszło 900 samochodów). Czy ten pomysł umarł śmiercią naturalną, czy może będzie realizowany w tempie do 2 pojazdów na m-c ?! Polska to fantastyczne miejsce na Ziemi.

  8. C3PO

    Żandarmeria i specjalsi - dwa państwa w państwie, większość zakupów zupełnie niezależna, i oderwana od reszty armii. Rozumiem poniekąd specyfikę wojsk specjalnych, ale pojazdów jest tam już chyba tyle, że każdy komandos jeździ swoim samochodem. Ale żandarmeria to już cyrk - najnowocześniejszy rodzaj wojsk (bo inaczej tego już nazwać nie można) w polskiej armii

  9. mirek

    Chyba we wrześniu ŻW kupiła 14 Plasan SandCat 4x4 za 25 mln zł,to już chyba mam zwycięzcę przetargu bo w planach było pozyskanie dalszych egzeplarzy

    1. Max Mad

      Żandarmi potrzebowali specyficznego pojazdu pod ich wymagania dla tego nie dołączono tego do istniejących programów tylko zrobiono odmienny zakup. Specjalisi mają inne wymogi i inny program.

  10. Lord Godar

    Jak czytałem artykuł , to myślałem , ze wkradła się do niego literówka ... 105 pojazdów w 6 lat . Jeśli my wszystko będziemy robić w tym tempie to my nigdy nie będziemy mieć normalnie i w pełni jednolicie wyposażonych oddziałów czy to wojsk specjalnych czy jakichkolwiek innych . Co z tego , że są inne pojazdy , ta ilość powinna być wprowadzona w max 2 lata , a sprzęt wycofywany , jeszcze w "sile" wieku i sprawny przekazany do nowo tworzonych oddziałów OT . Ja wiem , że potrzeby oddziałów specjalnych i ŻW nie są bardzo duże , ale takim systemem to my tylko podtrzymujemy przy życiu zakład który będzie je produkował , a nie działamy na korzyść wojska...

    1. dowódca czeskiej floty oceanicznej

      Zgadzam się bo to nawet nie wychodzi 2 pojazdy na miesiąc i to w zasadzie po 6 latach wyprodukuja 1/5 zapotrzebowania 15 lat klepać takie pojazdy przeciez to wyjdzie strasznie drogo

  11. Zygfryth

    Ciagle większe i ważniejsze projekty odwlekane,tylko jakimiś bzdetami mydla oczy

  12. oloo

    Faza analityczno-koncepcyjna :D ale bełkot :D I to wszystko po to żeby kupić kilka terenówek :)

    1. dropik

      zeby kupić fona wystarczy kilka chwil w necie, a potem zawsze mozna go sprzedać jakby jednak był be. Z uzbrojeniem jest ciut inaczej , a pieniażki też jakby wspólne były . "Prokurator " tylko czeka

Reklama