Reklama

Polityka obronna

Straż Graniczna kupi samoloty i systemy obserwacji

Należący do I Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa Straży Granicznej samolot M-20 Mewa - fot. BLSG
Należący do I Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa Straży Granicznej samolot M-20 Mewa - fot. BLSG

W najbliższych latach system wież obserwacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt do monitoringu granic będzie rozbudowywany. Dziś wykorzystujemy 25 wież, docelowo ma być ich 48 - zapowiada komendant główny Straży Granicznej Marek Łapiński. Straż Graniczna planuje także zakup dwóch samolotów wielosilnikowych, który w 90 proc. ma zostać sfinansowany z europejskiego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Samoloty mają być wykorzystywane w ramach misji agencji Frontex. 

"Na lata 2016-2022 planujemy odnowienie oraz dalszą rozbudowę systemów i urządzeń do wspomagania technicznego nadzoru granicy państwowej. Dotyczy to głównie systemu wież obserwacyjnych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie granicy" - powiedział PAP nowy szef Straży Granicznej.

 Wieże są zlokalizowane w różnej odległości od granicy. Nie są zamaskowane, lecz doskonale widoczne, chociażby dlatego, że mają po 35 i 50 metrów wysokości, czyli sięgają 11. i 15. piętra. Każdy zestaw umieszczonych na nich urządzeń wyposażony jest m.in. w chłodzoną kamerę termowizyjną i dalmierz laserowy. Obraz z kamer jest przesyłany do palcówki SG i wyświetlany na ekranach monitorów, zarówno na stanowisku kierowania, jak i na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie, obserwacja i rejestracja wszelkich zakłóceń na granicy i w rejonie przygranicznym.

Straż Graniczna planuje także zakup dwóch samolotów wielosilnikowych, który w 90 proc. ma zostać sfinansowany z europejskiego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Samoloty mają być wykorzystywane w ramach misji agencji Frontex, w których uczestniczy SG. "W czasie poza misjami patrolowałyby polski odcinek zewnętrznej granicy Unii Europejskiej" - powiedział mjr Łapiński.

Warto dodać, że Straż Graniczna zamówiła także w 2015 roku w spółce WB Electronics cztery zestawy BSL typu FlyEye, każdy złożony z co najmniej 3 maszyn, a wartość umowy wyniosła niemal 7 mln zł.

Pytany o priorytety SG komendant wskazał, że najważniejsze jest wzmacnianie wschodniej granicy Polski, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. "Jednocześnie dużą wagę przykładamy do wzmacniania ochrony wszystkich odcinków polskiej granicy przed potencjalnym napływem fali migrantów" - zapewnił Łapiński.

Nowy szef SG, w odpowiedzi na pytanie o zapowiadane przywrócenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, poinformował, że jest to planowane jeszcze w tym półroczu."Uwzględniając konieczność stałego monitorowania przepływów migracyjnych i przygotowując się na potencjalny masowy napływ nielegalnych migrantów, przewidujemy wzmocnienie struktur SG na południu Polski, poprzez utworzenie w pierwszym półroczu 2016 r. Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu" - powiedział Marek Łapiński.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (18)

  1. zara

    Szkoda, że tej WiIgi z silnikiem rzędowym nie produkują.

    1. Ornitolog

      Nie wiem o jakiej Wildze piszesz. Jesli o PZL-104 Wilga to widze pare problemow - pomijajac juz kwestie braku dostepnosci nowych maszyn. SG chce kupic samoloty wielosilnikowe - Wilga miala jeden silnik. Do tego nigdy nie byl to w zadnej znanej mi wersji silnik rzedowy: Wilga 35 miala silnik gwiazdowy a Wilga 2000 silnik w ukladzie bokser.

    2. sża

      USA też ma w tym praktykę...

    3. Gnom

      Wiem, ze Tu-95/142 miał swoją wersje pasażerską (Tu-114 jeśli dobrze pamiętam), ale o wersji pasażerskiej B-52 lub B-1 jeszcze nie słyszałem. No chyba, ze idzie Ci o "pomyłkę" jak z KAL 007 i "pasażerskie" 135, E-3, P-8 itp.

  2. ktośka

    Obraz z kamer jest przesyłany do palcówki SG...palcówki ? hihihi

  3. Michał

    foto. M. Adamski

  4. taki jeden

    To co dzisiaj sobą reprezentuje SG, ich uprawnienia, wyposażenie oraz możliwości jest jawną kpiną. SG powinna być organizacją militarną, wyposażoną w broń długą, UKM i granatniki. Przyporządkowanie pod MSW w niczym tu nie przeszkadza. Przecież SG jest na pierwszej linii granicy UE.

    1. oko

      Czołgi, jeszcze koniecznie czołgi. Pancerz to podstawa.

    2. żołnierz WOP

      w MSW to są tzw wojska wewnętrzne jak kiedyś wojska ochrony pogranicza czy wojska nadwiślańskie MSW

  5. wopista

    Wrócić do koncepcji Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) na rubieżach wschodnich!! Ten projekt sie sprawdził.

    1. obywatel

      Ale to było normalne wojsko, ze sprzętem w tym liniami schronów obronnych, z szacunkiem i poparciem ludności, a dzisiaj to inna milicja. Szacunek już chyba mniejszy niż za komuny. Wsparcie lokalsów to chyba tylko na zasadzie TW.

  6. Slaw

    Dlaczego samoloty, a nie helicoptery???

    1. ot i cała tajemnica

      Bo trzeba dać kasę zz w Mielcu.

  7. Lotnik

    Bezzałogowiec FlyEye to dobre narzędzie do systemu rozpoznania wojskowego ale mało przydatny do monitoringu dla SG, przede wszystkim ze względu na zastosowany elektryczny napęd. Baterie zapewniają jedynie 2-godzinny lot i maly zasięg. O wiele lepszym dronem jest BirdEye 650 D który może pozostawać w powietrzu, bez lądowania, do 24 godzin. Tak dużą długotrwałość lotu uzyskano dzięki zamianie silnika elektrycznego na nowoczesny ekonomiczny silnik spalinowy i niewielkich zmianach konstrukcyjnych w poprzedniej wersji BirdEye 650. Może WB Electronics pomyśli o takiej modernizacji?

  8. Karol

    idealny rozwiązaniem byłby zakup w kraju nowoczesnego i taniego w eksploatacji krajowego produktu jakim jest EM-11 Orka ... ale jaka to nowoczesność jak na "pokazy" sprzętu nie jedzie się do Paryża tylko do Bielska ...

  9. buildwall

    Musimy zbudować MUR!

  10. spr

    Ile km konkretnego ogrodzenia można zbudować za 7 mln zł a ile za równowartość dwóch samolotów które mają sobie latać nad granicą? Śmigłowiec jeszcze można zrozumieć ale samolot. Szkoda , że SG nie chce wypożyczyć F-16.

    1. GSG-Point

      Śmigłowiec tak ale samolot nie ? Z tego co pamietam to koszty wychodzą bardzo podobnie, więc to raczej masło maślane...

    2. oko

      Konkretnego ogrodzenia, czyli takiego którego nie sforsuje pierwsza lepsza grupa przemytników zaopatrzona w nożyce do cięcia drutu - kilkadziesiąt metrów, no może nawet całe kilkaset. Poszukaj sobie ile Węgrów kosztował płot przeciw imigrantom.

  11. Afgan

    Wszystko pięknie wygląda na papierze, jednak teoria jest całkiem inna od praktyki. Wschodnia granica jest standardowo patrolowana przez 2 osobowe zespoły na pojazdach terenowych (na przykład Defender) uzbrojone wyłącznie w broń krótką, sporadycznie w PM Glauberyt. Teraz proszę sobie wyobrazić, co się stanie jeżeli patrol taki napotka na kilku przemytników uzbrojonych w AK-47/AK-74, albo kilku świrów z Prawego Sektora mających na dodatek granatnik RPG-7....Niemożliwe?..... Raczej BARDZO PRAWDOPODOBNE! Wycofanie starych dobrych AKMS ze Straży Granicznej i zastąpienie ich bronią krótką było raczej błędem, ja bym poszedł dalej i na dachach Defenderów zamontował karabin UKM 7,62mm lub nawet WKM 12,7mm żeby w razie czego nasi obrońcy granic mięli czym się obronić. Lepiej dmuchać na zimne niż usłyszeć o zabitych funkcjonariuszach SG.

    1. oko

      Tak, oczywiście że to bardzo prawdopodobne. W ciągu ostatnich 50-ciu lat takich przypadków było przecież całe mnóstwo ... a nie, czekaj ... Ja proponuję SG od razu wyposażyć w czołgi i artylerię, nie zatrzymujmy się na półśrodkach. SG nie jest "obrońcą granic". Oni tylko tam stróżują, a od obrony są inne formacje.

  12. tyry

    W najbliższych latach to u nas uzbierają się miliony uchodźców...

  13. DerLangsame

    "Obraz z kamer jest przesyłany do palcówki SG..."

  14. jontek

    Kupią 2 samoloty M28.

  15. Gajowy

    Teraz to już nawet na grzyby nie będzie można pojść bo wszędzie kamery, podczewień, lasery.

  16. hiena

    Wszystkie koszty związane ze wzmocnieniem granic powinna ponieść z własnego konta sz.p. Merkel....

  17. sorbi

    SKoro stawiają na polski przemysł to niech kupią np. EM-11 Orka dla Straży Granicznej

  18. zorro

    może uda się Orce inż.Margańskiego zaistnieć w naszych służbach

Reklama