Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Jak służby monitorują kanały komunikacyjne; Były szef ABW ujawnił cyberatak na MON; Rosyjskie wojny o wpływy; Szczyt NATO w Warszawie coraz bliżej; Rosyjski bombowiec na granicy izraelskiej

Fot. Katarzyna Przepióra/dgrsz.mon.gov.pl.
Fot. Katarzyna Przepióra/dgrsz.mon.gov.pl.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotra Stanisławski, Gazeta Wyborcza, "Technoterror, halo? tutaj zamach": Po zamachach w Paryżu zasadne zdają się pytania o pracę służb specjalnych i monitorowaniu przez nich kanałów komunikacyjnych, które zostały użyte przez zamachowców. Jest wiele aplikacji, które ułatwiają anonimowe porozumiewanie się. Czy służby są w stanie je monitorować i jak bardzo ucierpi na tym nasza prywatność? "Terroryści poszukują nowych metod, służby specjalne starają się je odkryć i zneutralizować. Pozostaje wątpliwość - jak wiele z naszej prywatności jesteśmy gotowi poświęcić w imię bezpieczeństwa? Po każdym zamachu ten temat będzie powracał."


Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, "Cyberszpiedzy grasują w MON": Były szef ABW - Krzysztof Bondaryk - ujawnił, że od kilku lat z serwerów Ministerstwa Obrony Narodowej, hakerzy związani najprawdopodobniej z Federacją Rosyjską, pozyskiwali adresy  e-mailowe pracowników. Sprawa dotyczy kadry i wyższych pracowników cywilnych takich instytucji jak Inspektorat Uzbrojenia czy ścisła obsługa sekretariatu ministra. Atak miał miejsce na jawną cześć cyberstruktury ministerstwa INTER-MON jak i niejawną MIL-WAN.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Wszystkie wojny Putina": Doktryna Federacji Rosyjskiej, zakłada, że Kreml może użyć potencjału militarnego wszędzie tam, gdzie ma swoje interesy. Od czasu konfliktu z Gruzją, imperialistyczne zapędy Władimira Putina sięgają bardzo daleko.


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Oczy zwrócone na wschód": Dziś w Brukseli odbędzie się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych oraz niektórych ministrów obrony narodowej. W tle rozmów sojuszników słychać o akcesji Czarnogóry do NATO, walkach toczących się w Syrii oraz o zagrożeniu krajów członkowskich na wschodniej flance Sojuszu przez Rosję. "Nikt nie zabroni Sojuszowi Północnoatlantyckiemu budowy infrastruktury umożliwiającej wojskowe wzmocnienie wschodnich sojuszników – ocenia stały przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy NATO Adam Thomson. W NATO rozpoczyna się gorący okres negocjacji przed lipcowym szczytem w Warszawie."


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Rosja znowu prowokuje": Rosja tym razem prowokuje Izrael. Rosyjski bombowiec wleciał w przestrzeń powietrzną tego państwa. Tym razem nie doszło do tragedii. "Szef izraelskiego resortu obrony przyznał, że rosyjski samolot wleciał w niedzielę w przestrzeń powietrzną Izraela na odległość ok. 1,5 km. – Wszystko zostało szybko wyjaśnione. Pilot dostał ostrzeżenie o naruszeniu przestrzeni naszego kraju i zawrócił w kierunku Syrii – powiedział w niedzielę Mosze Ja’alon. Dodał, że za wspomniany incydent winę ponosi pilot samolotu, który nieświadomie wtargnął nad terytorium Izraela. – Rosyjskie jednostki nie mają powodu do ataku na nas, dlatego w tym wypadku nie musieliśmy działać automatycznie i zestrzeliwać maszyny – stwierdził minister obrony Izraela, nawiązując do wydarzeń na tureckiej granicy, gdzie w ub. tygodniu tamtejsze wojska zestrzeliły rosyjski bombowiec Su-24M, który z premedytacją wtargnął nad Turcję."

Reklama

Komentarze

    Reklama