Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Plany zwiększenia liczebności armii; Polscy żołnierze nie pojadą do Syrii; Program Narew za Wisłę?; MON o przetargu na Caracale; Wzmocnienie wschodnich granic

Pierwszy Krab z podwoziem K9 podczas MSPO2015 - fot. J.Sabak
Pierwszy Krab z podwoziem K9 podczas MSPO2015 - fot. J.Sabak

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Armie trzeba powiększyć": Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem. Rozmówca porusza tematy związane z liczebnością armii oraz o planach modernizacyjnych SZ RP. Szef BBN podkreśla, że plany modernizacji powstały przed agresją Rosji na Ukrainę, dlatego należy dostosować plan do istotnych i priorytetowych kierunków dozbrojenia polskiego wojska.


EŁEM, Fakt, "Nasza armia nie pojedzie do Syrii": Ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej, motywuje państwa europejskie do zapowiedzi solidarnego wysyłania swoich żołnierzy do Syrii. Wsparcia militarnego Polska nie potwierdza. "Polska aktywność wobec konfliktu na Bliskim Wschodzie może być polityczna i humanitarna; ewentualne wsparcie militarne będzie symboliczne - mówił Waszczykowski. Tłumaczy, że ze względu na konflikt na Ukrainie 'każdy żołnierz potrzebny jest w Polsce'. W sobotę wysłanie swoich żołnierzy do Syrii zapowiedziała Bułgaria."


Cezary Bielakowski, Wprost, "Wisła bez patriotów": Po wypowiedziach nowego Ministra Obrony Narodowej - Antoniego Macierewicza - na temat kontraktu na program Wisła, w których zaznaczył, że "nie istnieje", należy sytuację rozwiązać.  Jednym z rozwiązań może okazać się przeniesienie priorytetu modernizacji na program Narew, który jest obecnie w trakcie zbierania ofert. Skuteczna obrona przeciwrakietowa może zostać skierowana na system krótkiego zasięgu w połączeniu ze wsparciem lotnictwa bojowego.


Maciej Walaszczyk, Nasz Dziennik, "Śmigłowce z kilku źródeł?": W Ministerstwie Gospodarki trwają negocjacje offsetowe związanie z przetargiem na śmigłowce wielozadaniowe. Jest to ostatni punkt przed decyzją nowego szefa MON o dalszym losie tego przetargu.  "Rząd szuka rozwiązania pozwalającego na wznowienie przetargu na śmigłowce. To szansa dla zakładów ze Świdnika i Mielca. Minister Antoni Macierewicz na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji obrony dał wyraźny sygnał, że przetarg na śmigłowce wielozadaniowe, który rozstrzygnęło poprzednie kierownictwo MON, może zostać unieważniony."


Marek Pyza, Marcin Wikło, W Sieci, "Armia nowej generacji": Antoni Macierewicz jako nowy szef resortu obrony narodowej ma w planach nie tylko unowocześnienie armii i intensywne wzmocnienie polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale również poszerzenie kompetencji prokuratur wojskowych. Wbrew temu co ostatnio można było w mediach dostrzec, planowana jest przebudowa i poszerzenie możliwości prokuratury wojskowej, która już nie będzie zajmowała się tylko żołnierzami w czynnej służbie, ale również rezerwistami i cywilnymi pracownikami wojska.


Paweł Puzio, Dziennik Wschodni, "Więcej wojska na wschodniej ścianie": Trwają spekulacje na temat wzmocnienia sprzętem i ludźmi wschodniej ściany, polskiej granicy. Oprócz zwiększenia etatów żołnierzy zawodowych w jednostkach, w planach również jest jednostka obrony terytorialnej. "Wzmocnienie sił zbrojnych na ścianie wschodniej zapowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. W przyszłym roku w Lubelskiem pojawi się co najmniej jedna z trzech nowych brygad obrony terytorialnej kraju. [...] Mówi się, że do Chełma mogą trafić wyrzutnie rakietowe Homar lub armato-haubice Krab."


Artur Bilski, Do Rzeczy, "Nadsterowny przemysł zbrojny": Ostatnie lata transformacji polskiego przemysłu zbrojeniowego nie przyniósł oczekiwanych efektów. W tle konsolidacji polskiej zbrojeniówki przetacza się sprawa generała W. Skrzypczaka, który podał się do dymisji po cofnięciu poświadczenia bezpieczeństwa przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Sprawa o tyle jest ciekawa, gdyż sam generał miał spory udział w konflikcie z Polską Grupą Zbrojeniową.

Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    @def.24.pl: Cezary Bielakowski, Wprost, "Wisła bez patriotów": Po wypowiedziach nowego Ministra Obrony Narodowej - Antoniego Macierewicza - na temat kontraktu na program Wisła, w których zaznaczył, że "nie istnieje", należy sytuację rozwiązać. Jednym z rozwiązań może okazać się przeniesienie priorytetu modernizacji na program Narew, który jest obecnie w trakcie zbierania ofert. Skuteczna obrona przeciwrakietowa może zostać skierowana na system krótkiego zasięgu w połączeniu ze wsparciem lotnictwa bojowego. say69mat: Trudno tego typu newsa komentować ad rem a nie ad personam. Jak sobie nasz Drogi Antoni Macierewicz wyobraża efektywny system OPL. Bez oparcia się o efektory o zasięgu przekraczającym 100 km??? Może zatem w całości, system OPL naszego kraju oprzeć o wyrzutnie MANPADS. Pozostawiając kwestię OPL średniego i dalekiego zasięgu w wyłącznej gestii naszych sąsiadów???

    1. max

      skuteczny wielopiętrowy system OPL to główny komponent Sił Zbrojnych.Bez tego nowe 6 brygad piechoty O T K Macierewicza po pierwszym nalocie powiększy zacne grono naszych poległych na polu chwały..Jak można odkładać w czasie program Wisła .Nie chce Antek Patriotów to proszę bardzo niech ekspresowo wybierze inny system i nie kosztem programu Narew tylko równolegle.Jak ten specjalista od obronności wyobraża sobie wojnę bez rakiet plot średniego zasięgu,a może jego nowy wojskowy doradca na lekcjach historii nie przerabiał jeszcze wojen z udziałem samolotów odrzutowych

    2. zby79

      I tak nie kupią wszystkiego na raz, więc skupią się na Narwi, a potem zaczną kolejny etap budowy OPL

Reklama