MSPO 2015: Polska termowizja dla pojazdów i żołnierzy. Kompetencje PCO S.A. [Defence24.pl TV]

OPUBLIKOWANO: Wtorek, 29 Września 2015, 14:46

Jeśli chodzi o termowizję, PCO buduje te kompetencje od wielu lat. (…) Nasze kamery termowizyjne w niczym nie ustępują kamerom produkowanym przez konkurencję zagraniczną – podkreśla w rozmowie z Defence24.pl prezes zarządu i dyrektor generalny PCO S.A Ryszard Kardasz. Opracowane rozwiązania są przeznaczone zarówno dla pojedynczych żołnierzy, jak i pojazdów bojowych, w tym czołgów Leopard 2, PT-91, T-72 i T-64. PCO S.A. jest liderem i integratorem konsorcjum budującego system żołnierza przyszłości TYTAN. Podczas MSPO 2015 zaprezentowano szeroką gamę produktów, w tym kamerę termowizyjną KLW-1 „ASTERIA”, lornetkę termowizyjną NPL-1T „AGAT”, stabilizowaną głowicę optoelektroniczną GOD-1 „IRIS”, a także nokto- i termowizyjne systemy obserwacyjne i celownicze przeznaczone dla pojedynczych żołnierzy.

PCO S.A. jest przygotowane zarówno do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie systemów termowizyjnych, jak i wdrażania oraz produkcji. W spółce stworzono centrum technologii termowizyjnej, dysponujące dużym potencjałem rozwojowym i współpracujące z Wojskową Akademią Techniczną. Systemy termowizyjne produkowane przez spółkę są już obecnie dostarczane do Wojska Polskiego.

PCO S.A. jest liderem konsorcjum i integratorem polskiego programu żołnierza przyszłości TYTAN. W pracach bierze udział 13 firm – zarówno państwowych, jak i prywatnych. Projekt integruje wiele różnych sensorów, w tym radiostacje, gogle, celowniki termowizyjne.

TYTAN to system najniższego szczebla zarządzania polem walki – podkreśla w rozmowie z Defence24.pl Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny PCO S.A. Ryszard Kardasz. Stopień skomplikowania systemu powoduje konieczność wykorzystania zdolności o charakterze interdyscyplinarnym. Pierwszy etap programu TYTAN został zrealizowany zgodnie z planem, określonym przez kontrakt podpisany z Ministerstwem Obrony Narodowej.

System termowizyjny KLW-1 „ASTERIA” to w chwili obecnej kilka różnych kamer, które są dostosowywane do konkretnych pojazdów, jak KTO Rosomak, T-72, Leopard 2 czy czołg T-64. Ten ostatni nie znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego, ale potencjalni użytkownicy eksportowi są zainteresowani implementacją kamer do systemów kierowania ogniem. – Mówiąc KLW-1 mówimy dzisiaj o setkach kamer, które będą używane w różnych programach – podkreśla Jacek Duliński, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu PCO S.A. Kamery KLW-1 „ASTERIA” są już obecnie wykorzystywane w ramach modernizacji czołgów PT-91 Twardy należących do Sił Zbrojnych RP.

Rozdzielczość kamery KLW-1 „ASTERIA” wynosi 640x512 pikseli, co jest zgodne ze standardami światowymi. Najmocniejszą stroną kamery KLW-1 „ASTERIA” jest obróbka sygnału. Inżynierowie spółki są w stanie zapewnić odpowiednią jasność i kontrast obrazu – zwraca uwagę Mariusz Krawczak, Główny Konstruktor. System charakteryzuje się przy tym korzystnym stosunkiem jakości do ceny. Kamera KLW-1 „ASTERIA” została wyróżniona nagrodą Defender podczas targów MSPO 2015.

PCO S.A. opracowało lornetkę termowizyjną NPL-1T „AGAT”, opartą na detektorze niechłodzonym, pozwalającą na prowadzenie obserwacji w kompletnej ciemności. Odpowiednio skonfigurowana, pozwala na wykrycie standardowego celu NATO z odległości 7 km. Dysponuje interfejsem, który pozwala na przesyłanie danych na zewnątrz. Może być zdalnie sterowana. Niewielki pobór energii umożliwia prowadzenie ciągłej pracy przez kilkanaście godzin.

Spółka proponuje, aby wszystkie produkowane i opracowywane przez PCO S.A. sensory były wykorzystane w procesie modernizacji czołgów Leopard 2, będącym jednym z kluczowych programów modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Kolejne zamówienia przyczyniają się do dalszego wzmacniania potencjału technologicznego PCO S.A. w zakresie systemów termowizyjnych, dostarczanych Siłom Zbrojnym RP.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

19 komentarzy

gnago Czwartek, 01 Października 2015, 13:12
Rozdzielczość kamery KLW-1 „ASTERIA” wynosi 640x512 pikseli, co jest zgodne ze standardami światowymi

Oczekiwałbym raczej fulll HD jeśli nie UHD.

No i brak mi informacji o matrycy . W Polsce produkowane są najlepsze na świecie . Czy PCO je wykorzystuje?
Totem Sobota, 16 Grudnia 2017, 8:25
Każdy z tych pikseli jest na wagę złota, taka kamera nawet z taką rozdzielczością jest warta na pewno kilkadziesiąt tysięcy złotych, Full HD to byłoby 6 razy droższe.
Doc. Środa, 09 Sierpnia 2017, 17:43
W Polsce nie są produkowane matryce mikrobolometryczne
Mateusz Sobota, 22 Kwietnia 2017, 1:15
To nie to samo co rozdzielczość monitoru led tv, tutaj każdy pixel to jeden punk pomiarów czyli
640x512 to bardzo dokładnie. Do porówna "cywilna" Kamera 640 x 480, Scout II 640, FLIR kosztuje 3000 €
Frosty Środa, 22 Marca 2017, 16:30
To mnie zawsze interesowalo: kto w polsce robi matryce? Bo gdzie sie nie spojrzy, nawet na nasze produkty, to czesto korzystaja z francuskich matryc...
koza Piątek, 02 Października 2015, 16:59
Nie ma to jak ponarzekać, UHD w termowizji! JIM LR Sagema ma ledwo 320 x 240, widać wystarczy.
m Środa, 30 Września 2015, 14:50
Dobre, ciekawe czy przed konfliktem na Ukrainie producent podkreślałby możliwość montażu na T-64? Nie krytykuje, chwalę rynkową czujność;) Zresztą skoro na T-64, to jak termowizor Catherine również na T-84 Opłot i z drugiej strony T-72B/T-90?
Mike76 Wtorek, 29 Września 2015, 17:49
A Vigo System? Oni robią wszystko na własnej technologii. Nawet własne kamery termowizyjne mają w ofercie.No chyba że czegoś nie doczytałem i jest w nich jakiś wkład z zagranicy. Dziwne że w ogóle nie słychać o współpracy naszej zbrojeniówki z nimi. Są za drodzy, ich wyroby zbyt specyficzne czy coś innego???
Max Wtorek, 29 Września 2015, 16:57
Sonel matryc nie robi a dobre kamery do przemysłu i budownictwa sprzedaje, ten kto widział obraz z kamery R&D bez mapowania i siatek naprawy ten wie, że chodzi o oprogramowanie matrycy. Ale zgadzam się z Gottard, że Flir ze swoimi zabawkami jest poza konkurencją.
Zając Wtorek, 29 Września 2015, 15:51
wykrycie standardowego celu NATO z odległości 7 km - tzn ?
Gottard Wtorek, 29 Września 2015, 15:17
Jak widać polski przemysł tzw. zbrojeniowy idzie jak burza od sukcesu do sukcesu. O jakiej my w ogóle termowizji mówimy skoro Polska nie produkuje matryc do kamer termowizyjnych? To już Chiny a nawet Rosja produkuje matryce i wszyscy święci, tylko nie my.Wszystko importują i składają narzucając gigantyczną marżę. Taniej importować gotowe kamery z USA czy Francji. Potem gen.Skrzypczak się dziwi że polskie wyroby nie dość że słabe to 3x droższe niż zachodnie. Jak takich dwudziestu prezesów składa jedną kamerę to musi kosztować, zważywszy na wieloletni dialog techniczny i wypracowanie założeń na wyjazdowych posiedzeniach w luksusowych hotelach w Tajlandii. W USA już robią malutkie kamery termowizyjne wielkości pudełka zapałek dla żołnierzy na karabinek M4 za 1.000 USD. Celownik thermal z PCO dla pojedynczego żołnierza WP 80.000 zł. Kto umie niech se przeliczy. A nasze czołgi T-72M1 dalej hulają bez termowizorów, ale kogo to? Kupić celowniki w Chinach a tym podziękować
Michał Wtorek, 29 Września 2015, 17:51
Poruszyłeś ważny temat "produkcji zbrojeniowej w kraju". Otóż Polski przemysł i tych 100 Prezesów nie produkuje niczego własnego. Propozycje z ostatnich 25 lat to składaki z części kupowanych za granicą. Finalny produkt jest i tak ostatecznie droższy i nieprzetestowny. W ramach instytucji zakupów powinien być dział "benchmarkingu" czyli porównywania cen i funkcjonalności produktów polskich i zagranicznych, aby nie byłe tego 10 krotnego przepłacania właśnie. Poza tym w ramach promowania własnej produkcji można wprowadzić regułę 30 %. Jeżeli porównywalny polski produkt byłby do 30 % droższy od zagranicznego, kupujemy polski, jeśli droższy niż 30 % - kupujemy zagraniczny. Do tego wszystkiego potrzebujemy KOMPETENCJI i CHĘCI, a nie szukania 3 drogi. "Dialogi techniczne" to sposób na ukrycie swojej niekompetencji i służy do pozyskania wiedzy i nauki oraz wyprowadzania publicznych pieniędzy. "Dialogi techniczne" mogą trwać latami, konstrukcja ta nie jest znana nigdzie indziej na świecie. Służy do przechowywania miernych, ale wiernych. Normalnie na świecie zajmują się tym fachowcy, składają zapytanie ofertowe, dokonują wyboru i negocjują zakup. Nie ma tak "dialogów" - bo to też nie klub dyskusyjny.
GTS Wtorek, 29 Września 2015, 21:21
No to bym z ta produkcją w Rosji nie przesadzał... importują jak już pisałem od swoich przyjaciół znad Sekwany. Co do reszty się zgodzę polski sprzęt zawsze będzie gorszy i droższy bo pracuje nad nim 1-2 inżynierów a Prezesów mają 20. Po czym jak inżynierowie coś wymyślą to się ich z listy premii wykreśla bo nie godzi się żeby nazwisko prezesa przy jakimś nazwisku z dołów widniało.. Po prostu w Polsce człowiek z wiedza i umiejętnościami to robol a cała chwała należy się panu prezesowi najczęściej animatorowi kultury z wykształcenia, czasem generałowi z urodzenia na stanowisku po znajomościach.. Ot w Polsce dalej u władzy PRL-owska nomenklatura. Pan prezes sam dziwga trudy prowadzenia biznesu na własnych barkach dlatego musi zarabiać, a inżynierowie choćby kamień w złoto zamieniali to robole, obiboki i złodzieje którym się nic nie należy. W krajach gdzie płaci się za myśl, technologie i wynalazki zaraz będą laserami strzelali i działami elektromagnetycznymi, no ale tam myślącemu się opłaca. U nas jak wymyślisz to nie dość że się głupio narobisz to jeszcze nic z tego nie będziesz miał, a ci co leżą całymi dniami zarobią tylce co ty.
Pogan Wtorek, 29 Września 2015, 16:55
Kolega Gottard miał kiedyś styczność z optoelektroniką, bo czytając komentarze to ma wrażenie, że nawet ze zwykłą elektroniką nie miał kolega nic do czynienia.
Gottard Wtorek, 29 Września 2015, 17:32
Kol. Pogan, jako użytkownik w boju miałem do czynienia z takim sprawami tylko w grach komputerowych. Ale byłem na targach MSPO pare lat temu zostałem bezczelnie okłamany przez faceta ze stoiska że produkujecie oczywiście matryce detektorów a jakże i jak to fajnie itp. PR-owe bzdety - 100% krajowa produkcja. Sobie pooglądałem te celowniki. Wtedy jako naiwny łyknąłem te bzdury, ale wyleczyłem się już z naiwności. Ściemę wyczuwam na kilometr. Produkujecie tylko obudowy i przelączniki do tych kamer i to z plastiku importowanego, na importowanych wtryskarkach. Nikt już nie zaufa ludziom z tzw. przemysłu zbrojeniowego, widzę po wpisach na tym forum jak wszyscy się z was śmieją, więc i ja się dołączam. Panom już dziękujemy, polscy żołnierze zasługują na prawdziwy sprzęt i uzbrojenie. Kręcenie lodów na zmówieniach dla MON już tu nikogo nie kręci. Się okazało ile to warte. Pan gen. Skrzypczak ma rację, że nie chciał od was kupować czegokolwiek, widocznie ma honor i poczucie odpowiedzialności za obronę kraju i nie stroi sobie z tego żartów. Szacun dla generała.
Pogan Wtorek, 29 Września 2015, 22:41
Kolego Gottard rozczaruje cie ale nie pracuje w zbrojeniówce, pracuje jako inżynier elektroniki w firmie produkującej drony na rynek cywilny. Nie jestem zwolennikiem Kupowania za wszelką cenę sprzętu Polskiego, uważam że powinniśmy kupować najlepszy sprzęt, a nie za wszelką cenę utrzymywać związkowców. Jednak PCO jest producentem na światowym poziomie i produkuje naprawdę dobre urządzenia. Poza tym twoje argumenty, są chybione gdyż żadna firma elektroniczna nie specjalizuje się w produkcji całej elektroniki,większość produkcji idzie z Chin, bo wiadomo tam najtaniej. Każda firma elektroniczna specjalizuje się w jednej konkretnej dziedzinie. Firma X robi krzem, Y opracowuje IP core rdzenia procesora a firma Z wykonuje gotowy chip, tak działa np. największy producent procesorów embedded ARM, ze swoimi procesorami Cortex (masz je we wszystkich samrtphonach). I mimo że procesor produkują 3 firmy to produkt końcowy (telefon) sygnowany jest logiem np. LG, bo najważniejszy i tak jest software.
gru Wtorek, 29 Września 2015, 22:22
Gottard, jak Ci sie wydaje ze kamera termowizyjna to obudowa plus matryca, to idz sobie dalej graj w gry komputerowe.
kim1 Wtorek, 14 Czerwca 2016, 10:43
To dlaczego nie kupimy licencji na produkcję matryc do kamer termowizyjnych?
QDark Wtorek, 29 Września 2015, 16:29
Taa rosja produkuje świetne matryce. Tak świetne, że posiłkuje się Thalesem...