Reklama

Geopolityka

Konferencja CYBERSEC 2015 rozpoczęta

CYBERSEC – Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa, czyli największa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej konferencja na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni rozpoczęła się w krakowskim centrum kongresowym ICE. Rozmowy na temat cyberbezpieczeństwa potrwają przez dwa dni w ramach czterech głównych ścieżek tematycznych -  Państwo, Wojsko, Przyszłość i Biznes. Ideę zorganizowania konferencji o takiej tematyce docenił prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników. Defence24.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

CYBERSEC – Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa, czyli największa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej konferencja na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni rozpoczęła się w krakowskim centrum kongresowym ICE. W wydarzeniu bierze udział ponad 120 ekspertów, przedstawicieli instytucji państwowych, organizacji międzynarodowych, instytutów badawczych i biznesu. Rozmowy i dyskusje panelowe potrwają przez dwa dni, a ich celem będzie wypracowanie konkretnych, praktycznych rekomendacji w dziedzinie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Ideę organizacji w Polsce konferencji o tematyce cyberbezpieczeństwa poparł prezydent RP Andrzej Duda. W liście skierowanym do uczestników konferencji napisał: 

Wierzę, że zaproponowana innowacyjna formuła konferencji, debaty i dyskusje w ramach ścieżek tematycznych poświęconych kluczowym wyzwaniom w dziedzinie cyberbezpieczeństwa pozwoli na wypracowanie konkretnych rekomendacji i rozwiązań, które będą służyć zarówno potrzebom państwa, jak i podmiotom prywatnym.

Prezydent RP Andrzej Duda

W dyskusji otwierającej konferencję wzięli udział m.in. Maciej Jankowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i ambasador Sorin Ducaru, asystent sekretarza generalnego NATO ds. Nowych Zagrożeń. Zwracali oni uwagę na zagrożenia, które płyną dla krajów członkowskich w związku z rosnącą liczbą incydentów i ataków w cyberprzestrzeni, przypomnieli też, że bezpieczeństwo w sieci będzie jednym z ważniejszych tematów przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Maciej Jankowski jako wyzwanie wskazał również możliwą militaryzację cyberprzestrzeni i postępujący wyścig zbrojeń w tym obszarze oraz problem z wykryciem prawdziwego źródła ataku, które jest zwykle o wiele trudniejsze do ustalenia niż w przypadku klasycznej agresji.

CYBERSEC 2
Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Jako punkt wyjścia do dyskusji w ramach konferencji organizatorzy przypomnieli o słynnym eksperymencie dwóch amerykańskich hakerów, którzy włamali się do systemów komputerowych samochodu typu SUV marki Jeep, a następnie przejęli kontrolę nad wszystkimi podzespołami maszyny, łącznie z silnikiem i hamulcami. Wydarzenie to pokazało, jak działania w cyberprzestrzeni mogą mieć realne i bardzo groźne konsekwencje w realnym świecie.

Organizatorzy konferencji CYBERSEC postanowili pogrupować zagrożenia i wyzwania wynikające z rosnącym znaczeniem sfery wirtualnej w czterech podstawowych ścieżkach: Państwo, Wojsko, Biznes i Przyszłość.  

W ramach prezentacji każdej z tych ścieżek prelegenci wskazali na najważniejsze wyzwania, jakie mogą płynąć dla każdego z tych obszarów z cyberprzestrzeni. W ścieżce Państwo może to być np. odpowiednie prawodawstwo i opracowanie wspólnej strategii dla różnych instytucji. W ścieżce Wojsko identyfikacja agresora, a także znalezienie wspólnej definicji dla tego jakiego rodzaju agresja miałaby się spotkać z odpowiedzią militarną w realnym świecie np. w ramach art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Zwrócono przy tym uwagę na różne definicję agresji w sieci obowiązują na Wschodzie i Zachodzie. W ścieżce Biznes wskazano na identyfikowanie najlepszych praktyk i narzędzi w obszarze prowadzenia bezpiecznych działań biznesowych w cyberprzestrzeni, a w ścieżce Przyszłość problem big data i rosnącej produkcji informacji przez naszą cywilizację. 

Defence24.pl jest patronem medialnym konferencji CYBERSEC. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. uczestnik

    Wielka szkoda że zaproszeni goście w większości słabo się orientują w tematach cyberbezpieczeństwa, a sama konferencja to bardziej miesce do stawiania pytań na które nikt nie potrafi udzielić odpowiedzi. Jedyna mocna prezentacja to Alexander Klimburg ale to rodzynek w babce. Widać że pojawiły się pieniądze na ochronę bezpieczeństwa, ale dyskusja przypomina trochę przepychanki właścicieli mieszkania z dziurą w drzwiach zamiast zamka do którego każdy może wejść zastanawiających się kto i jak powinien odpowiadać za mieszkanie i na mocy jakich przepisów, zamiast wezwać ślusarza. Na rzeczowych konferencjach (czytaj tych finansowanych ze środków prywatnych a nie budżetowych) ekspercji prezentują rozwiązania, a nie tylko problemy i to wymieszane wszystkie na raz bez ładu i składu.

Reklama