Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2015: podsumowanie tegorocznej edycji targów

Ceremonia wręczenia nagród "Defender" podczas MSPO 2015. Fot. A. Hładij/Defence24.pl.
Ceremonia wręczenia nagród "Defender" podczas MSPO 2015. Fot. A. Hładij/Defence24.pl.

Zakończone niemal trzy tygodnie temu kieleckie targi MSPO 2015 to trzecia pod względem wielkości wystawa militarna w Europie. Tegoroczną edycję odwiedziło ponad 20 tys. osób z 58 państw świata, w większości specjalistów i ekspertów w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Na 23. edycji MSPO pojawiła się większość czołowych firm w branży obronnej z całego świata – ogółem organizatorzy gościli 583 wystawców z 30 krajów.

W czasie tegorocznej edycji MSPO wystawa była miejscem intensywnej promocji i spotkań dotyczących licznych programów modernizacyjnych polskiej armii. Zaprezentowano szereg produktów, które startują w postępowaniach na zakup wyposażenia dla polskich sił zbrojnych – śmigłowce w ramach programu Kruk, systemy obrony powietrznej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu w programach Narew i Pilica, bezzałogowce w programie Gryf.

Podczas minionej edycji Salonu odbyły się między innymi ogłoszenie strategii przez Polską Grupę Zbrojeniową, podpisanie porozumienia przedstawicieli PGZ i Boeing o współpracy w zakresie lotnictwa, kosmonautyki i obronności, podpisanie umów o współpracy w zakresie systemów wykorzystywanych przez Polskie Siły Powietrzne przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 i SAAB, nawiązanie współpracy pomiędzy MESKO i koncernami Roketsan, TAI oraz Orbital ATK.

- Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła swoją strategię, podpisała porozumienie z Boeingiem o współpracy w zakresie lotnictwa, kosmonautyki i obronności. Podobny dokument o współpracy w zakresie modernizacji systemów wykorzystywanych przez Polskie Siły Powietrzne, w tym modernizacji samolotów MiG -29 parafowały Zakłady Lotnicze Nr 2 i SAAB. MESKO sprzymierzyło się na MSPO z tureckim koncernem ROKETSAN i TAI oraz amerykańskim ORBITAL ATK. Z ROKETSAN współdziałały będą także Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 w Łodzi. Lubawa podpisała natomiast umowę z ukraińskim koncernem Ukroboronprom. Mógłbym wymienić jeszcze wiele, gwarantując, że każda z umów jest ważna z perspektywy rozwoju przemysłu i polskiej armii w zakresie współpracy międzynarodowej i transferu technologii. Jesteśmy ważnym miejscem na mapie rozwoju przemysłu obronnego nie tylko Europy.

dr Andrzej Mochoń, prezes Targi Kielce

W czasie trwania targów odbyło się ponad 40 konferencji, briefingów, prezentacji i debat, udział w nich wzięło 66 delegacji oficjalnych z 58 krajów. Nie zabrakło również wizyt na najwyższym szczeblu – na Salonie pojawił się Prezydent RP Andrzej Duda, który wręczył nagrodę dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Jej tegorocznym laureatem jest  konsorcjum: Huta Stalowa Wola S.A. - Stalowa Wola (lider) oraz WB Electronics S.A. - Ożarów Maz. (konsorcjant) za zdalnie sterowany system wieżowy z wyrzutnią PPK SPIKE zintegrowany z KTO Rosomak.  

- Sektor zbrojeniowy stanowi niezwykle ważną gałąź każdej krajowej gospodarki. Polski przemysł obronny ma szansę na poważne odrodzenie, mamy szansę na powrót do najlepszych tradycji. Chciałbym pogratulować prezesowi targów, Andrzejowi Mochoniowi, bo te targi są wielkim sukcesem z którego jestem osobiście dumny. Zarówno poziom infrastruktury, poziom przygotowania targów, jak również to, co mogłem zobaczyć na wystawie z całą pewnością napawa ogromną dumą i optymizmem.

Prezydent RP Andrzej Duda

Partnerem narodowym MSPO 2015 była Norwegia, która prezentowała możliwości swojego przemysłu obronnego i sił zbrojnych. Demonstrowano m.in. system przeciwlotniczy NASAMS oferowany w ramach programu Narew oraz bezzałogowiec ważący zaledwie 18 g. Gościem wystawy była minister obrony Norwegii Ine Eriksen Soereide. W czasie Salonu dokonano oficjalnego przekazania Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy eksponatów, wydobytych przez stronę norweską pod Narwikiem. 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. skiud

    Porozumienia, konferencje, prezentacje, debaty, poklepywanie po ramieniu... Czy wojsko kupiło coś na tych targach? Nic..

Reklama