Reklama

Siły zbrojne

60 lat Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Konferencja w Sejmie

Fot. Robert Suchy/DKS MON
Fot. Robert Suchy/DKS MON

W Sejmie odbyła się dziś konferencja w 60. rocznicę utworzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Uczestniczył w niej wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

W czasie sejmowej konferencji z okazji 60. rocznicy powstania Zgromadzenia Parlamentarnego NATO wicepremier Tomasz Siemoniak wygłosił odczyt pod tytułem „Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP wobec nowych uwarunkowań bezpieczeństwa narodowego”. Szef MON wspomniał w nim o obecnych priorytetach rozwoju Wojska Polskiego, którymi są rozwój środków związanych z cyberobroną i cyberbezpieczeństwem, bezzałogowych systemów walki i wsparcia oraz broń precyzyjnego rażenia, także ta wykorzystująca technologie satelitarne.

Do najważniejszych zadań, bezpośrednio wspierających bezpieczeństwo państwa, minister Siemoniak zaliczył 14 aktualizowanych programów modernizacyjnych i pozyskiwanie nowego sprzętu, podobne znaczenie ma także podniesienie wydatków na obronność do 2% PKB. Dodatkowo, zdaniem ministra „Kluczowe znaczenie ma pełne wdrożenie tych decyzji, zwłaszcza dotyczących  ciągłej rotacyjnej obecności sił sojuszniczych w regionie na potrzeby szkoleń i ćwiczeń jako manifestacji sojuszniczej solidarności.

W ramach spotkania omawiano także zmienione zadania parlamentów krajów członkowskich Sojuszu, przed jakimi postawiły je zmiany w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Po wystąpieniach przeprowadzono dyskusję.

W konferencji udział wzięli członkowie delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, sekretarz generalny Zgromadzenia Parlamentarnego NATO David Hobbs, parlamentarzyści z innych państw członkowskich Sojuszu oraz przedstawiciele rządu RP, jak również reprezentanci Sił Zbrojnych RP i eksperci z ośrodków i instytucji badawczych.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Janek

    "Kryzys rosyjsko-ukraiński trwale zmienił środowisko bezpieczeństwa europejskiego. Pokazał, że tradycyjne zagrożenia, w tym konflikt zbrojny o dużej intensywności, pozostają realnym i długofalowym wyzwaniem nie tylko dla państw Europy Środkowej i Wschodniej, ale też dla całej post-zimnowojennej architektury bezpieczeństwa w Europie. Dla Polski nie było to zaskoczeniem." Hmm...

Reklama