Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2015: PGZ i Boeing rozszerzają współpracę

Fot. Boeing
Fot. Boeing

Spółka Boeing oraz Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały w czasie kieleckiego MSPO 2015 porozumienie dotyczące szerokiej współpracy w dziedzinie obronności, lotnictwa i kosmonautyki. Celem umowy jest wsparcie Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

Zgodnie z założeniami porozumienia Boeing ma współpracować ze spółkami PGZ w osiąganiu celów ich działalności, uzyskując jednocześnie dostęp do rozwiązań wypracowanych przez specjalistów Grupy. Zakres umowy obejmuje obszary obronności, lotnictwa i kosmonautyki.

Od początku istnienia priorytetem PGZ jest maksymalne umiędzynarodowienie działalności biznesowej. Dla nas szczególnie istotne są takie porozumienia z partnerami z zagranicy, które z jednej strony będą wspierać realizację Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, a z drugiej włączą spółki PGZ w międzynarodowe łańcuchy dostaw.

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Porozumienie zakłada poszukiwanie możliwości prowadzenia wspólnych prac w zakresie wsparcia, utrzymania eksploatacji i modernizacji elementów sprzętu wojskowego i uzbrojenia, a także integracji z platformami dostarczonymi przez Boeing rozwiązań dostarczanych przez polski przemysł obronny. Porozumienie otwiera także drogę do realizacji wspólnych prac rozwojowych oraz włączenia spółek PGZ w łańcuch dostaw amerykańskiego koncernu.

Jednym z pierwszych potencjalnych obszarów współpracy Boeing z polską branżą zbrojeniową jest śmigłowiec szturmowy AH-64E Apache Guardian, oferowany Polsce w ramach planu modernizacji sił zbrojnych w programie Kruk. Amerykański koncern zorganizował niedawno warsztaty z udziałem dziesięciu spółek wchodzących w skład PGZ, podczas których dyskutowano na temat partnerstwa w ramach wspomnianego programu wyboru nowego śmigłowca szturmowego dla polskiej armii. Boeing deklaruje, że będzie dalej poszukiwał obszarów kooperacji z podmiotami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. asas

    "Porozumienie otwiera także drogę do realizacji wspólnych prac rozwojowych" - no to niech otworzą jakieś centrum rozwoju. Zatrudnią w nim ze 200 inżynierów i będzie cacy. W końcu nasi nie musieliby wyjeżdżać za granicę.

  2. bilbo

    Dobre posunięcie PRowe, ale niestety niewiele z niego konkretnego wynika. Każdy podpisuje teraz umowy na zasadzie: jak wygram to....

  3. Woromir

    Źle to widzę. Na interesach z Boeing'em jeszcze nikt z poza Ameryki nie wyszedł na plus. Oby to nie był pierwszy gwóźdź do trumny dla PGZ.

Reklama