Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2015: System monitoringu zdolności żołnierza i GPS od Hertz Systems

Firma Hertz Systems przedstawia do konkursu o nagrody Defender na MSPO 2015 dwa swoje najnowsze produkty: system monitorowania zdolności bojowej żołnierza Hedera oraz wojskowy, platformowy odbiornik nawigacji satelitarnej z modułem SAASM typu HGPST T-FTS.

HGPST T-FTS

Wojskowy, platformowy odbiornik nawigacji satelitarnej typu HGPST T-FTS to urządzenie wyposażone w moduł SAASM (Selective Availability Anti-Spoofing Module) z interfejsem Ethernet. Zostało ono zaprojektowane i wykonane przez dział badawczo-rozwojowy firmy Hertz Systems. Odbiornik posiada wbudowany moduł wzorca częstotliwości (10 MHz) i czasu (1PPS) dyscyplinowany systemem GPS lub UTC. Dzięki temu może być wykorzystywany na platformie do synchronizowania urządzeń pracujących w infrastrukturze sieciowej, które są powiązane z sygnałami przekazywanymi przez system nawigacji satelitarnej.

Kandydat do tegorocznej nagrody Defender - platformowy odbiornik nawigacji satelitarnej z modułem SAASM typu HGPST T-FTS – fot. M.Dura

Dzięki takiemu rozwiązaniu jeden dwunastokanałowy odbiornik GPS z HGPST T-FTS może być wykorzystany dla potrzeb całej platformy. Pozwala na to zestaw interfejsów oraz format podawanej informacji, który jest zgodny ze standardem NATO oraz Polskimi Normami Obronnymi.

Urządzenie zostało tak zaprojektowane, że w przypadku czasowej utraty sygnału GPS, odbiornik jest w stanie samodzielnie utrzymywać stabilność generowanych sygnałów wzorca częstotliwościowego i czasowego (impulsowego). Według Hertz Systems – odbiornik HGPST T-FTS spełnia wymogi jakościowe wojskowe i cywilne oraz zapewnia poprawną pracę w przypadku tzw. „ograniczonego dostępu” (Selective Availability) i gdy wystąpią zakłócenia. Wszystko to przy zwiększonej wytrzymałości mechanicznej w porównaniu do innych urządzeń tego typu oraz dużej niezawodności w różnych warunkach środowiskowych.

Polska firma HERTZ Systems jest producentem całej gamy indywidualnych i pokładowych, wojskowych odbiorników GPS – fot. M.Dura

System Hedera

System monitorowania zdolności bojowej żołnierza Hedera został zgłoszony do nagrody Defender w kategorii „Sprzęt wyposażenia indywidualnego żołnierza/funkcjonariusza”. Jest to tak naprawdę koszulka wykonana z materiału termoaktywnego (wykorzystywanego np. przez sportowców), w którą wszyto zestaw czujników (maksymalnie 15) pozwalających na: monitorowanie tętna, częstości oddechu i temperatury, detekcję bezruchu oraz określenie położenia ciała.

Koszulka termoaktywna systemu Hedera – fot. M.Dura

Parametry są następnie przekazywane za pomocą miniaturowego nadajnika do miejsca, gdzie są analizowane i przedstawiane w formie raportu na temat kondycji i stanu fizycznego żołnierzy. Na MSPO firma Hertz Systems wykorzystywała do tego prostą aplikację na smartfonie, ale już poinformowała o pracach nad specjalny oprogramowaniem moniturująco - analizującym.

Parametry życiowe żołnierza (np. zapis EKG) mogą być prezentowane nawet za pomocą prostej aplikacji na smartfonie – fot. M.Dura

Dzięki niemu dowództwo będzie mogło otrzymać raport nie tylko o stanie zdrowia i kondycji swoich żołnierzy (czy są ranni, zmęczeni lub wypoczęci), ale również dane o tym, co oni w danej chwili robią (np. śpią lub biegną). Może więc "zgrubnie" określić zdolność bojową oddziału i np. zorganizować pomoc medyczną (nawet, gdy żołnierz jest nieprzytomny i nie może samodzielnie wezwać pomocy) lub ewakuację.

Miejsce podczepienie nadajnika przekazującego dane o parametrach życiowych żołnierza – fot. M.Dura

Obecnie trwa faza testów, która ma pokazać optymalną konfigurację systemu. Firma Hertz Systems jest przy tym integratorem, ponieważ korzysta z już gotowych czujników, które są później w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu montowane na koszulce.

Reklama

Komentarze (3)

  1. werk

    Takie GPS powinni zamontować też w każdym radiowozie Policji

  2. KPA

    Łączność to podstawa. Taki system powinien być w podstawowym wyposażeniu POLSKIEGO WOJSKA.

  3. As

    HGPST T-FTS ??? A ktoś twierdził, że MSBS jest trudną nazwą...

Reklama