Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Przetarg na radary rozpoznania pola walki dla polskiej armii

Radar SPECER 1000– fot. Airbus Defence&Space
Radar SPECER 1000– fot. Airbus Defence&Space

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę dla Sił Zbrojnych 104 radarów rozpoznania pola walki (RRPW) pozwalających na wykrywanie, lokalizację i śledzenie obiektów ruchomych, automatyczne, ciągłe dozorowanie obiektów przeciwnika (osób), śledzenie ich przemieszczania i aktywności, zobrazowanie sytuacji na wprowadzonym przez operatora podkładzie mapowym oaz korygowanie ognia artylerii.

Zamówienie obejmuje w sumie 93 komplety RRPW w ramach zamówienia podstawowego (minimalnego) i 11 kompletów RRPW w ramach opcji (zamówienie maksymalne). Założono, że zamówienie minimalne ma zostać zrealizowane do 2022 r. natomiast pozostałe jedenaście kompletów ma być dostarczone rok później.

Kontrakt przewiduje dodatkowo przeprowadzenie szkolenia dla instruktorów i techników/serwisantów oraz opracowanie i dostarczenie dokumentacji technicznej RRPW. Kryteriami wyboru oferty będą cena (z wagą 90) i okres gwarancji (z wagą 10). Termin składania ofert wyznaczono na 29 września br.

Obecne postępowanie jest efektem dialogu technicznego, rozpoczętego przez Inspektorat Uzbrojenia w czerwcu 2014 r. Po jego przeprowadzeniu opracowano nową Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia, która zotanie dostarczona dostarczona podmiotom zaproszonym do negocjacji

We wstępnych wymaganiach opublikowanych przed dialogami technicznymi założono, że nowy radar rozpoznania pola walki ma pracować w paśmie Ku (od 10 do 18 GHz) z możliwością pracy sektorowej. Ma on służyć przede wszystkim do wykrywania osób, pojazdów, śmigłowców oraz wybuchów. Zasięg wykrycia pojedynczego żołnierza ma być nie mniejszy niż 10 km, wybuchu pocisku artyleryjskiego kalibru 155 mm – nie mniejszy niż 12 km, lekkiego pojazd samochodowego i śmigłowca – nie mniejszy niż 15 km, natomiast czołgu większy niż 24 km.

Reklama

Komentarze (10)

  1. gosc

    Czy nasze dziadki decydujace o zamowieniach czytaja i sluchaja rad madrzejszych i mlodszych? "Cichy radar - LPI Zgodnie z opiniami prezentowanymi w Paryżu radar pola walki powinien być więc trudno wykrywalny, a więc klasyfikowany jako LPI (Low Probability of Intercept Radar). Do tej klasy urządzeń zaliczają się przede wszystkim stacje radiolokacyjne pracujące na fali ciągłej z modulacją częstotliwości FMCW (ang. Frequency Modulated Continuous Wave), a nie rady impulsowe, które wstępnie wyspecyfikowano w naszych siłach zbrojnych."

  2. Teodor

    Te 24km są osiągalne przy wysokości anteny radaru 45,2m. To chyba wyzej niz PRL-owski 11 pietrowy wiezowiec. Raczej malo prawdopodobne zeby ktos stawial taka mobilna konstrukcje. Bardziej prawdopodobne sa sterowce z antenami radiolokatora lub drony radarowe. Ale chyba sterowiec bedzie tanszy w eksploatacji.

    1. meteo

      sterowiec nie może latać nawet przy niewielkim wietrze

  3. kobuz

    Pytanie do redakcji!! Kto z potencjalnych producentow wyposazenia stanie do walki o ten kontrakt i ile pieniedzy wydac chce MON?. To byloby dla podatnika wazniejsze, a niezeli parametry, i tak dla wiekszosci czytelnikow malo jasnych.

  4. morgul

    oby ktoś wreszcie usiadł i zaplanował cały system zarządzania polem walki w oparciu o sprzęt ludzi i środki a następnie wprowadził go w życie bo to ciągłe łatanie wygląda jak dom ze śmieci ....

  5. viggen

    Dla przypomnienia http://www.defence24.pl/news_nowoczesne-radary-pola-walki-na-razie-nie-dla-polski

  6. Anty Rusek

    To radary wykrywają już pojedynczych ludzi ?

    1. Thales Polska

      Tak wykrywają. Drony też.

  7. adam

    Kiedyś RADWAR oferował radar Kobuz. Ciekawe co teraz polscy producenci mogą zaoferować?

  8. H

    No i brawo - kolejny raz 90% kryterium ceny i to w przypadku produktów, które mogą się znacznie różnić jakością, efektywnością itd. Ręce opadają.

    1. Olgierdo

      K%$@a! Czy tak trudno zrozumieć, że produkt musi spełnić pewne wymagania by mógł wystartować w przetargu. A potem z pośród tych które te wymagania spełnią wybiera się najtańszy, co w tym dziwnego? Jak kupuje np. laptopa to szukam modeli o interesujących mnie parametrach a potem wybieram najtańszy. Tak chyba funkcjonuje każdy przeciętny człowiek.

    2. Waste

      Po to jest specyfikacja żeby sprzęt spełniał oczekiwania zamawiającego. Jeżeli spełnia, to im taniej tym lepiej.

  9. Rastafaraj

    Nareszcie jakiś konkretny sprzęt...ale chyba ilościowo to troche mało....

  10. rotmistrz

    A który to już przetarg na te radary? Chyba trzeci ...

Reklama