Reklama

Siły zbrojne

Ukraina wciąż eksportuje uzbrojenie. "Wzmocnienie potencjału obronnego"

Ukraińska Państwowa Służba Kontroli Eksportu opublikowała informację dotyczące transferów broni z Ukrainy w 2014 roku. Pomimo prowadzenia działań wojennych ubiegłym roku Kijów nadal realizował dostawy sprzętu dla klientów zagranicznych – w tym np. transporterów opancerzonych typu BTR-3E1 i BTR-4 krajowej konstrukcji. Niezakłócone pozostały również kontrakty firm przemysłu lotniczego, takich jak koncern Antonowa i zakłady Motor Sicz. 

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Państwową Służbę Kontroli Eksportu Ukraińcy dostarczyli za granicę w ubiegłym roku m.in. 28 krajowej produkcji transporterów opancerzonych. Według treści raportu przekazano m.in. 10 transporterów opancerzonych BTR-4EN dla Nigerii, 15 wozów BTR-3E1 i 2 BTR-3M2 dla Tajlandii, a pojedynczy BTR-4 trafił do Stanów Zjednoczonych.

30 grudnia ubiegłego roku w Internecie opublikowano zdjęcia transporterów BTR-4E, jakie miały trafić do Nigerii. Według niepotwierdzonych informacji maszyny tego typu pochodziły z partii przeznaczonej pierwotnie do Iraku. Wozy BTR-4E zostały także użyte bojowo w trakcie operacji antyterrorystycznej.

Siły zbrojne Nigerii otrzymały także z Ukrainy 12 czołgów T-72AW. Kolejnych 11 maszyn T-72 dostarczono do Etiopii. Nigerii przekazano również 6 haubic typu D-30 kalibru 122 mm i 2 śmigłowce Mi-24W. Z kolei do Algierii trafić miało 18 systemów rakietowych. Według nieoficjalnych informacji już w bieżącym roku do Tajlandii trafiła kolejna partia wyprodukowanych na Ukrainie czołgów typu T-84.

W raporcie ukraińskiej służby kontroli uzbrojenia czytamy również, że z kraju do Chorwacji trafiło pięć myśliwców MiG-21. Ma to związek z transferem wyremontowanych i zmodernizowanych maszyn tego typu, wykorzystywanych w lotnictwie Chorwacji. Jeden myśliwiec MiG-29 został ponadto przekazany do Czadu. Nieprzerwanie realizowano również dostawy silników lotniczych z zakładów Motor Sicz na Zaporożu, które trafiają m. in. do Chin, Indii czy Peru. Zakłady Antonowa w Kijowie również dostarczały zakonktraktowane maszyny i realizowały modernizacje dla odbiorców zagranicznych. 

W raporcie ukraińskiej Służby Kontroli Eksportu wspomina się także o dostawie do Chin jednego poduszkowca projektu 958 oraz broni strzeleckiej, w tym 10166 sztuk karabinów i karabinków do USA, 10400 do Kanady, 5000 do Republiki Czeskiej i 3000 do Ugandy. 830 lekkich i 62 ciężkie karabiny maszynowe miały trafić do Sudanu Południowego.

Zastępca dyrektora generalnego państwowego koncernu Ukroboronprom Denis Gurak zaznaczył w wypowiedzi przytaczanej w depeszy agencji Interfax Ukraina z 9 lipca, że eksport uzbrojenia pozwala na finansowanie działań mających na celu poprawę sytuacji sprzętowej sił biorących udział w operacji antyterrorystycznej. Zaznaczył, że według wstępnych szacunków portfel zamówień koncernu w zakresie eksportu uzbrojenia zwiększył się w okresie od lipca 2014 roku o około miliard dolarów.

W odniesieniu do raportu Państwowej Służby Kontroli Eksportu Denis Gurak stwierdził, że jego zakres obejmuje około jedną piątą całości sprzedaży sprzętu wojskowego za granicę. Zastępca dyrektora generalnego Ukroboronprom podkreślił, że ukraiński eksport to także usługi związane z modernizacją i utrzymaniem uzbrojenia.

Ukraina dysponuje rozwiniętym przemysłem zbrojeniowym. Zgodnie z rankingiem sztokholmskiego SIPRI plasowała się w latach 2010-2014 na 9 miejscu na świecie, wyprzedzając Izrael. Głównym odbiorcą była Chińska Republika Ludowa (22 % sprzedaży).

Po aneksji Krymu ukraiński przemysł utracił część zdolności – czego przykładem są zakłady stoczniowe znajdujące się na Krymie, wytwarzające m.in. poduszkowce eksportowane do ChRL. Jak wynika jednak z wypowiedzi zastępcy dyrektora generalnego koncernu Ukroboronprom, Kijów z powodzeniem kontynuuje działania zmierzające do zdobywania zamówień eksportowych, umacniając w ten sposób również własny potencjał obronny. 

Reklama

Komentarze (7)

  1. taka to swołocz

    Ale jęczą i proszą sąsiadów o bezpłatne (!) dostawy sprzętu dla siebie.

  2. Mirosław Znamirowski

    Skądinąd wiadomo, że prawdopodobnie ukraiński czołg Opłot M pokonał chiński MBT 3000 na testach poligonowych odbywających się ostatnio w Pakistanie i Ukraińcom szykuje się nowy kontrakt na dostawę kilkuset pojazdów.

    1. gość

      cieszyć się będziesz jak dostaną jakieś zamówienie, w co wątpię. I skąd ta liczba kilkaset sztuk ?? Tajlandia przez 3 lata otrzymała od Ukrainy 10 sztuk (z zamówionych 50). Ten ich wspaniały przemysł zbrojeniowy (tak to przedstawiają nasze media) to padlina. Nie mówi się wcale o tym że jest bardziej zależny od dostaw z Rosji niż odwrotnie.

  3. piotr

    jakie karabinki ukraina sprzedała do usa?, wie ktos? Ciekawe po co jnkesom 1 btr-4;D

    1. zby79

      Pewnie kolekcjoner z Teksasu kupił.

    2. gosc

      Pewnie kalasze skoro ruska fabryka zostala objeta embargiem. A BTR to pewnie do testow i szkolenia.

    3. ern

      Ukraina sprzedaje AK i jego klony oraz licencyjną broń izraelską. PS. Amerykanie kupują obligatoryjnie zagraniczny sprzęt z całego świata np. dla szkolenia operatorów. Żadna nowość i sensacja.

  4. Kamil

    Czy ktoś obeznany w temacie mógłby porównać btr4 do naszego Rosomaka? BTR4 pływa :) no i ma ppk, masa i zasięg są podobne a co z resztą?

    1. Dragon

      Następny. To z reszta, że konstrukcje dzieli kilka dekad, a sam btr osiągnął już limit podatności na modyfikacje. Innymi słowy BTR jest dobry, bo jest tani. Jako broń czy transporter opancerzony sprawdza się również dobrze co UAZ obity blachą. Mam wrażenie, że ktoś specjalnie takie komentarze pisze żeby ludzie sie potem wypowiadali pod artykułami. Jak widać działa:)

  5. gość

    rzeczywiście potęga. Większość tego eksportu to wyprzedaż sprzętu ze składów mobilizacyjnych (T-72, MiG-29, MiG-21, Mi-8)

  6. bart

    A my odtrąbiliśmy sukces z powodu kontraktu na 30 rosomaków dla Słowaków i kilkuset beryli do Afryki

    1. anakonda

      SPRZEDAZ BTR-ÓW ZA 50 % ceny normalnego TO uważasz za sukces?hehe dodaj jeszcze ze to scisły top zdolności negocjacyjnych :) tylko uważaj bo kto się zna na handlu dostanie zajadów

  7. Kamil

    Ukraińskie BTRy wyglądają solidnie. Są lepiej opancerzone od naszych Rosomaków?

Reklama