Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje system zarządzania walką ROSOMAK BMS. Docelowo trafi na 4500 pojazdów

Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.
Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął procedurę udzielenia zamówienia publicznego na system zarządzania polem walki szczebla batalionu, pod kryptonimem ROSOMAK BMS. Zamówienie ma zostać skierowane do podmiotów krajowych – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. W pierwszej kolejności w system zostaną wyposażone części bojowe pięciu batalionów zmotoryzowanych uzbrojonych w KTO Rosomak, a docelowo może być zamontowany nawet na 4500 pojazdach.

W postępowaniu ma zostać wyłoniony teleinformatyczny system wsparcia dowodzenia. Urządzenia będą w pierwszej kolejności instalowane na transporterach Rosomak, znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego – podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Procedura prowadzona jest z wyłączeniem przepisów Prawa Zamówień Publicznych, z uwagi na ochronę podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Takie rozwiązanie daje możliwość skierowania zamówienia do podmiotów krajowych. Zgodnie z informacją resortu obrony stosowna umowa ma zostać podpisana w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Według informacji Inspektoratu Uzbrojenia postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienia otwartego, a wnioski o udział mogą składać wyłącznie podmioty krajowe. W ramach postępowania planuje się pozyskanie i integrację systemu ROSOMAK BMS dla części bojowej pięciu batalionów piechoty zmotoryzowanej (uzbrojonych w KTO Rosomak). System będzie przeznaczony dla jednostek szczebla taktycznego Wojsk Lądowych od szczebla drużyny do batalionu (i poziomu równorzędnego) włącznie, wraz z pododdziałami wsparcia.

Zamówienie będzie realizowane etapowo. W pierwszej fazie przewiduje się wykonanie modułu batalionowego (15 KTO z wieżą HITFIST 30 i jednego Rosomaka w wariancie bazowym). W drugiej fazie, po pomyślnym przeprowadzeniu testów modułu batalionowego realizowanych w ramach poprzedniego etapu, zostanie przebudowanych kolejnych 43 transporterów z wieżą HITFIST 30 oraz 1 w wariancie bazowym. 

W trzecim etapie, po uzyskaniu pozytywnych wyników „kompleksowych” prób przewidywanych w drugiej fazie pozyskania planuje się instalację systemu na 232 transporterach z wieżą HITFIST 30 i 16 pojazdach szkolnych z wieżą HITFIST 30, 8 transporterach bazowych oraz wykonanie laboratorium szkoleniowego. W ten sposób w system ROSOMAK BMS mają zostać przezbrojone cztery bataliony piechoty zmotoryzowanej.

Łącznie system ROSOMAK BMS w ramach postępowania otrzyma więc 306 pojazdów z wieżą HITFIST 30 (w tym 16 szkolnych) i 10 transporterów bazowych. Zostanie także wykonane laboratorium szkoleniowe na bazie 2 kontenerów.

Inspektorat Uzbrojenia przewiduje, że pierwszy etap zostanie zrealizowany w 14 miesięcy od zawarcia umowy (planowanego na I. kwartał 2016 r.), drugi – w 26 miesięcy, trzeci – w 50 miesięcy od podpisania kontraktu. Zaznaczono, że podmiotem uprawnionym do modernizacji i modyfikacji KTO Rosomak oraz dysponującym dokumentacją techniczną jest spółka ROSOMAK S.A. z siedzibą w Siemianowicach Śląskich.

Zamawiający wymaga, aby każdy z wykonawców podpisał list intencyjny ze spółką ROSOMAK S.A., który będzie przekazany jako część dokumentacji wymaganej do kwalifikacji podmiotów biorących udział w procedurze. ROSOMAK S.A. musi zostać uwzględniona jako podwykonawca zamówienia na system zarządzania polem walki dla transporterów.

Wnioski o udział w postępowaniu będą przyjmowane do 10 sierpnia br. Inspektorat Uzbrojenia zaznacza, że oferty ostateczne będą uwzględniane pod względem kosztu życia systemu (znaczenie 60%), spełnienia wymagań opisanych we Wstępnych Założeniach Taktyczno-Technicznych (znaczenie 25%), gwarancji (znaczenie 10%), terminu realizacji zamówienia (znaczenie 5%).

Inspektorat Uzbrojenia szacuje, że system ROSOMAK BMS zostanie docelowo zamontowany na „około 4500 platformach jezdnych”. Prawdopodobnie więc system mają otrzymać również m.in. bojowe wozy piechoty nowej generacji i inne pojazdy, w tym przypuszczalnie także czołgi podstawowe, wozy wsparcia ogniowego oraz systemy wsparcia, jak np. środki artyleryjskie.

Reklama

Komentarze (21)

  1. Mokotów

    No zaraz, ogłoszono przetarg na system zarządzania polem walki? To jak do tej pory zarządza się pojazdami na polu walki? Może coś w rodzaju: to oka tu oka grab zgłoś się ????? Nie wierzę ....

  2. Sceptyk

    Z tego co czytam na górze i na dole obawiam się, że mało kto wie co kryje się pod pojęciem "BMS". Może warto pokusić się o polską nazwę systemu. Pewien jestem, że nawet opisanie jego funkcji np. w batalionie, w ujęciu sprzętowym i strukturalnym sprawi poważne trudności. W żadnym wypadku elementów wyposażenia pojedynczego wozu nie można nazwać "BMS". Jest to zaledwie jego końcówka na jednym z całej gamy środków walki, wsparcia i zabezpieczenia.

    1. Zbigniew

      System Zarządzania Polem Walki

  3. wojak

    Od kilku lat taki system oferuje TELDAT, ale dziwnym zbiegiem okoliczności czekano, co zrobi WBElectronics. Zobaczymy jaki będzie wynik. Obstawiam WBE.

  4. maxiu

    sekcja komentarzy schodzi na psy, co raz wiecej wp/onetowcow i ekspertow poziomu Macierewicza

    1. realizm

      Od pana Macierewicza proszę się odfastrygować. Jak niejaki "maxiu" będzie miał na koncie 1/1000 dokonań tego człowieka, wtedy, ewentualnie, będziemy mogli pogadać. A tak, to tylko wdzięki Maryni może sobie "maxiu" pokomentować.

  5. Mocny

    Może w końcu nasze SZ kupią BMS JAŚMIN z Teldatu - jedyny sprawdzony i przetestowany system a nie jakieś imitacje. Teldat zrobił niesamowity postęp z tym systemem

    1. Leśny

      Może najpierw przejdzie badania ten wspaniały system lobbowany od wielu lat.

    2. wujek samo zuo

      Jaśmin nie jest żadnym BMS, tak nazywa go tylko TELDAT. Sama spółka jest zadłużona po uszy, nie ma żadnych zdolności finansowych, JAŚMIN do wojska wprowadzono bez żadnych umów i zasad z naruszeniem wszelkich możliwych przepisów. Koleś kolesiom pomaga!

  6. kpr. madafaka

    Wojsko to najgłupsza instytucja pod słońcem, zaraz po ZUSie. Byłem, to wiem, w przeciwieństwie do Was, forumowi eksperci. System zarządzania polem walki jest taki: Wsiada się do Rosomaka, ładuje się działko i leje do wszystkiego co się rusza, łazi po ziemi przed nami i lata w powietrzu nad. A jak leją do nas, to się spieprza. Ot i tyle. Za darmochę, he, he, he..

    1. Mietek

      A jak tam gdzie zamierzasz spieprzać też będą lać do ciebie ze wszystkiego to też nie chcesz BMSa?

    2. ?

      Troll 2/10 nie wiem za co moderatorom placa skoro puszczaja takie komenty

    3. kk

      i robiles dokladnie to czego sie od kaprala wymaga. Na szczescie BMS nie jest przeznaczony dla kaprali :)

  7. wewiór

    306 KTO Rosomak z wieżą HITFIST 30, w tym 16 szkoleniowych, 10 KTO Rosomak w wersji bazowej i jedno laboratorium szkoleniowe zbudowane na bazie 2 kontenerów-to wszystko będzie zakończone-jak Bóg da w 2025roku!-a mamy 2015!Czyli,że 10lat potrzebują na wyposażenie nieco ponad 300KTOrosomak(5batalionów)-kiedy docelowo te 4500pojazdów będzie wyposażone w ten system-w 2050?Myślę,że większość pomysłodawców tego heroicznego przedsięwzięcia nie doczeka wiekowo pełnego wyposażenia tych tysięcy pojazdów przy takim tempie zamówień i robocizny.

    1. Teer

      Kolejny który nie umie czytać, albo nie umie przyswoić informacji z tego co przeczytał. Umowa ma być według planu zawarta w 1 kwartale 2016. I w ciągu 50 miesięcy OD PODPISANIA KONTRAKTU (a nie od poprzedniego etapu), czyli w ciągu 4 lat i 2 miesięcy (czyli mniej więcej do połowy 2020 roku) BSM ma otrzymać 316 Rosomaków.

  8. jaku

    WB Electronics też miałoby coś do powiedzenia w tej kwestii. Czy ktoś ma informacje (tylko z podaniem źródła), gdzie testowane był ich systemy poza Topazem?

    1. Moskal

      W Ożarowie Mazowieckim i IU

  9. viggen

    Po wyborze bez przetargów pocisków JASSM i systemu OPL Patriot, MON chce kupić 496 amerykańskich systemów zarządzania polem walki (BMS). Oznacza to pełne uzależnienie polskiej obronności od USA.O kolejnym szkodliwym dla polskiej gospodarki i obronności zakupie z budżetu MON poinformował Nasz Dziennik. Według autora artykułu Systemy dla armii – przebywający z oficjalną wizytą w USA minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak rozmawiał z sekretarzem obrony Ashtonem Carterem m.in. o zakupie BMS (Battle Management System). Autor artykułu cytuje wypowiedz dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, gen. bryg. Włodzimierza Nowaka, który wskazuje jako najważniejsze pola współpracy z USA zakup 496 systemów zarządzania polem walki, 100 różnego rodzaju bsl i około tysiąca pojazdów specjalnych. O wszystkich tych projektach trwają rozmowy i wkrótce mają zostać złożone oferty. Nowak informuje, ze resort chce podpisać kontrakty do lub w 2016." z maja br

    1. aaaa

      Tylko nastepnwego dnia MON zdementował tą bzdure i jednoczesnie poinformował iż tylko w tym roku na rozwój krajowego BMS-a poszło z budżetu 950 mln zł.

    2. edi

      No raczej lepszych od JASSM nie ma to to miał konkurować. Patriot NG będzie używał tej samej rakiety PAC -3 co MEADS który w większości też jest z USA więc też raczej lepszego nie było bo francuski to jest dobry ale na samoloty.

    3. dwadwaa

      a wiesz baranku ze MOn zdementowal te pogloski i oswiadczyl ze nie bylo rozmow w USA na temat BMS.. no tak wiem pewnie klamia a dziennik napisal sama prawde...

  10. nsr warszawa

    mamy prawie 700 rosomakow, ale do 2019r bedzie kolejne 330 rosomakow

  11. Mike76

    Czyżby to był ten BMS co go brakuje do przyjęcia Tytana jako całości? Jak tak to niech to ro robią jak najszybciej. Wreszcie będą możliwe zakupy np: MSBS.

  12. Sokół

    W Ożarowie Mazowieckim i IU.

  13. MG

    BMS made in USA który negocjował Siemoniak w USA czy jednak made in Poland?

    1. asdf

      Przetarg jest skierowany do podmiotów krajowych. Czytanie, wbrew pozorom, nie boli.

  14. Irek

    Jest pytanie cz my mamy tyle pojazdów

  15. Pytacz

    A nie można było w tym samym trybie, tzn. z zaproszeniem do składania ofert wyłącznie podmiotów krajowych kupić helikopterów? No nie, bo chciało się wybrać francuskie ...

    1. robinek68

      Tak? A jakie to Polskie są? Bo chyba nie "myślisz" o Sokołach?

    2. gosc

      "podmiotów krajowych"? Czyli jakich? Bo Polska nie jest właścicielem fabryk produkujacych śmiglowce. Mamy fabryki zagranicznych producentow wykorzystujacych wylacznie tania polska sile robocza.

  16. Primat

    Pewnie Jaśmin będzie startował. Nie wiem jak jego wersja BMS, ale wersja sztabowa nie zrobiła na mnie zbyt dużego wrażenia (szczególnie gdy się miało doświadczenia z amerykańskimi systemami).

    1. Zbyszek

      Z tej wypowiedzi wynika jednoznacznie, że Ty nie miałeś wskazanego doświadczenia bo gdybyś miał, to byś wiedział, że systemy amerykańskie osiągają pełną interoperacyjność z innymi systemami pozostałych państw należących do NATO właśnie poprzez mechanizmy zaimplementowane w Jaśminie.

  17. olo

    Mógłby ktoś mi odpowiedzieć na takie pytanie, ile mamy Rosomaków ?

    1. szamo

      Około 600

    2. Mietek

      Wg wiki: 670 - KTO Rosomak 1 - rosomak w opolskim zoo

    3. olo

      Dzięki :-)

  18. morgul

    chyba najwyższy czas !

  19. Mietek

    Rosomak BMS - nazwa super. Wróży sukces. Trzymam kciuki.

  20. Radogast

    Pamiętam jak jakiś czas temu, na D24 pojawiły się wielce oburzone komentarze, dot. systemu BMS dla wojska. Wszystko po tym, jak inny portal tematyczny podał info jakoby nasze władze chciały kupić wszystko w US. Tak to się robi fakt medialny który ma udupić ministra ;p

  21. Jakub W

    I to jest chyba jedna z najlepszych koncepcji w zakupach dla wojska. Sprawny i funkcjonalny system może chyba nieporównywalnie polepszyć jakość dowodzenia.

Reklama