„Erozja przewagi militarnej, konflikt bardziej prawdopodobny”. Strategia wojskowa USA

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 02 Lipca 2015, 12:05

Zmiany w środowisku bezpieczeństwa spowodowały wzrost prawdopodobieństwa konfliktu zbrojnego (w tym pełnoskalowego) z udziałem Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie siły zbrojne USA w pewnych obszarach tracą przewagę militarną – czytamy w nowo opublikowanej strategii wojskowej Stanów Zjednoczonych. Jako jedno z potencjalnych zagrożeń wymienia się działania Federacji Rosyjskiej.

Władze Stanów Zjednoczonych opublikowały nową strategię wojskową, biorącą pod uwagę zmiany w środowisku bezpieczeństwa, jakie zaszły od 2011 roku. We wstępie do dokumentu  szef połączonych sztabów sił zbrojnych USA zaznaczył, że dzisiejsze otoczenie bezpieczeństwa jest „najbardziej niestabilne” od ostatnich 40 lat (od kiedy rozpoczął służbę).

Pełne spektrum zagrożeń

Zgodnie z treścią strategii Stany Zjednoczone mogą być jednocześnie zaangażowane w konflikty międzypaństwowe oraz z podmiotami niepaństwowymi (np. organizacjami terrorystycznymi). Zdefiniowano przy tym konflikt „hybrydowy”, jako łączący cechy starcia pomiędzy „klasycznymi”, krajowymi siłami zbrojnymi i organizacjami terrorystycznymi.

Jako przykłady wskazuje się działania Rosji na Ukrainie, gdzie wykorzystywano elementy armii Federacji, jednak nie ujawniając ich zaangażowania oraz starcia z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie, która pomimo pozapaństwowego charakteru jest zdolna do prowadzenia w pewnym zakresie operacji połączonych broni (takich, jakie prowadzą „klasyczne” siły zbrojne). Podkreślono, że z uwagi na korzyści dla potencjalnego agresora – wynikające z połączenia cech działań terrorystycznych/partyzanckich i konwencjonalnych „hybrydowe” konflikty będą prawdopodobnie mieć miejsce w przewidywalnej przyszłości.

Amerykanie zwracają uwagę na konieczność inwestycji m.in. w obronę przeciwrakietową. Fot. MDA.

W amerykańskiej strategii stwierdzono wyraźnie, że prawdopodobieństwo pełnoskalowego konfliktu międzypaństwowego z udziałem Stanów Zjednoczonych jest „niskie ale rosnące”. Podkreślono, iż w takim wypadku ewentualne konsekwencje mogłyby być trudne do oszacowania. Jako jeden z kluczowych elementów strategii wymieniono utrzymywanie sił odstraszania nuklearnego, zwracając uwagę na konieczność ich modernizacji.

W Stanach Zjednoczonych zauważono ponadto rozpoczęcie procesu „erozji” przewagi militarnej nad potencjalnymi przeciwnikami. Jako szczególnie istotne wymieniono m.in. uzyskiwanie zdolności do działań w cyberprzestrzeni (które mogą być wykorzystywane zarówno przez siły zbrojne, jak i podmioty niepaństwowe), proliferację broni masowego rażenia, jak również pocisków balistycznych oraz środków precyzyjnego rażenia. To ostatnie wskazuje na wzrost obaw o starcie z zaawansowanymi technologiczne siłami zbrojnymi.

W odpowiedzi Amerykanie planują inwestycje w własne zdolności, w tym do prowadzenia operacji przy dużym przeciwdziałaniu przeciwnika, rozpoznania, nadzoru i wywiadu, obrony przeciwrakietowej, wykorzystania środków bezzałogowych czy działań w cyberprzestrzeni. Warto jednak zauważyć, że obecnie finansowanie amerykańskich sił zbrojnych jest ograniczone ustawą Budget Control Act, co utrudnia przeprowadzanie procesów modernizacyjnych. Jest to tym bardziej istotne, że Amerykanie stoją przed koniecznością wymiany elementów triady odstraszania nuklearnego, co może kosztować nawet 270 mld USD w latach 2021-2035.

Strategia USA wskazuje również na znaczenie systemu odstraszania nuklearnego, w tym jego modernizacji. Fot. Stephen DeLoriea/USAF

Jeżeli więc porozumienie dotyczące spełnienia wymogów Budget Control Act w sposób inny, niż drogą automatycznych cięć nie zostanie osiągnięte, proces modernizacji sił zbrojnych USA stanie pod znakiem zapytania. W perspektywie będzie to oznaczało przyspieszenie „erozji” przewagi militarnej i tym samym osłabienie potencjału odstraszania USA (i NATO).

Strategia bierze pod uwagę zmiany globalne, jak np. wzrost populacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie wraz ze zwiększeniem zakresu migracji, a także dostępność zaawansowanych technologii komunikacyjnych. Wskazuje się wyraźnie, że Stany Zjednoczone muszą być zdolne do jednoczesnego przeciwdziałania zagrożeniu ze strony organizacji ekstremistycznych, jak i państw narodowych.

Rosja oficjalnie zagrożeniem dla USA

W dokumencie wymieniono 4 państwa, powodujące największe potencjalne zagrożenie dla USA: Rosję, ChRL, KRL-D oraz Iran. Zaznaczono, że Federacja, choć wspierała działania Waszyngtonu w zakresie zwalczania terroryzmu, to „nie szanuje suwerenności sąsiadów” i jest zdolna do użycia sił zbrojnych przeciwko innym państwom. Zwrócono uwagę na złamanie przez Rosję m.in. traktatu INF, Memorandum Budapesztańskiego, Karty Narodów Zjednoczonych oraz układu między NATO a Federacją z 1997 roku.

Warto zauważyć, że w okresie kilkunastu lat poprzedzających kryzys na Ukrainie Amerykanie generalnie nie traktowali Rosji jako potencjalnego przeciwnika, kładąc nacisk na relacje partnerskie. Obecna strategia stanowi więc potwierdzenie uznania zagrożenia ze strony Federacji, przede wszystkim dla krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W odniesieniu do Chin stwierdzono, że Pekin podejmuje niezgodne z prawem międzynarodowym działania w celu rozwiązania sporów terytorialnych w rejonie Morza Południowochińskiego. Zaznaczono jednocześnie, że Amerykanie wspierają rozwój i wzrost gospodarczy ChRL. Korea Północna została uznana za zagrożenie z uwagi na podejmowanie działań w celu uzyskania dostępu do broni masowego rażenia i pocisków balistycznych, a także wykonywanie ataków cybernetycznych. Z kolei Iran oskarżono o wspieranie terroryzmu, m.in. w Libanie, Iraku, Izraelu, Syrii i Jemenie oraz budowę zdolności w zakresie broni nuklearnej.

Amerykańska strategia uwzględnia również działania z zakresu wsparcia Europy Środkowo-Wschodniej. Na zdjęciu ćwiczenia Baltops. Fot. Mass Communications Specialist 3rd Class Timothy M. Ahearn/US Navy.

Amerykańska strategia wojskowa zwraca również uwagę na kwestię współpracy z sojusznikami i partnerami, w tym w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zwrócono uwagę na implementację przyjętego na szczycie w Walii Readiness Action Plan, oraz inicjatywę wzmocnienia obecności wojskowej na kontynencie (European Reassurance Initiative).

Nowa strategia bezpieczeństwa militarnego USA stanowi odpowiedź na zmieniające się środowisko międzynarodowe, wskazując na wzrost zagrożeń i to zarówno o charakterze konwencjonalnym, jak i niekonwencjonalnym. Z punktu widzenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej szczególne znaczenie ma zwrócenie uwagi na Federację Rosyjską jako źródło potencjalnego zagrożenia – co jest wynikiem działań Moskwy w świetle kryzysu na Ukrainie.

Należy jednak zaznaczyć, że w celu implementacji założeń strategii USA niezbędne będzie m.in. zwiększenie finansowania sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Jak wspomniano, obecnie w USA obowiązuje ustawa Budget Control Act, ograniczająca zakres funduszy, jakie mogą być przeznaczane na siły zbrojne. Nie mniej istotne jest utrzymywanie i rozwijanie własnych zdolności przez sojuszników i partnerów Waszyngtonu (w tym państw NATO).

Nawet bowiem po zniesieniu automatycznych cięć trudno np. spodziewać się ilościowej rozbudowy konwencjonalnych sił lądowych w USA, co oznacza że państwa sojusznicze muszą dbać o własne możliwości w tym zakresie. Dobrym przykładem podejścia, jakie preferuje Waszyngton jest wsparcie sił natychmiastowego reagowania NATO, do których Amerykanie zamierzają wydzielić m.in. jednostki logistyczne, specjalne, środki rozpoznania, nadzoru i wywiadu czy systemy uzbrojenia wyposażone w środki precyzyjnego rażenia, podczas gdy pododdziały lądowe będą w głównej mierze zapewniane przez kraje Starego Kontynentu. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

53 komentarze

M D Poniedziałek, 06 Lipca 2015, 23:42
Ale chodzi o to aby oni do nas przyjechali.
Podpułkownik Wareda Sobota, 04 Lipca 2015, 11:41
Do Moderatora!

Po raz kolejny zauważyłem, że treść niektórych komentarzy jest żenująca, skandaliczna, niekiedy wręcz koszmarnie obrzydliwa i kompletnie zaprzecza powadze tego portalu. Ponadto - narusza wszystkie zasady zamieszczania indywidualnych wpisów forumowiczów na publicznych, internetowych portalach tematycznych.
A mimo tego, moderator decyduje się zamieszczać wpisy o takiej treści.
Byłoby to w bardzo niewielkim stopniu usprawiedliwione, gdyby na portalu zamieszczano wszystkie komentarze.
Niestety, tak nie jest. Zauważyłem już wcześniej, że komentarze (nawet nie naruszające żadnych zasad), ale dające odpór wpisom naruszającym wszystkie zasady - często nie są zamieszczane na portalu.
Przykładem takich działań - jest nie zamieszczenie na tej stronie - moich dwóch wpisów w ramach odpowiedzi.
Muszę przyznać, że to są dziwne praktyki portalu D24.
Apeluję do moderatora i wszystkich forumowiczów, którzy odwiedzają ten portal: dbajmy wspólnie o jego poziom! Nie zaśmiecajmy jego stron komentarzami, które nie licują z powagą tego portalu. Naprawdę warto!
obserrwatorix Sobota, 04 Lipca 2015, 16:09
Stop CENZURZE w internecie. Pisz co chcesz byle na temat i konkretnie.
wunderwaffen Sobota, 04 Lipca 2015, 22:23
Mam nieodparte wrażenie, ze większość (albo duża część) moich postów nie jest publikowana na tym portalu.
nowa propaganda jak stara Sobota, 04 Lipca 2015, 12:45
A jakie komentarze mają mieć treść "żenująca, skandaliczna, niekiedy wręcz koszmarnie obrzydliwa"? Te które godzą w "odwieczny sojusz polsko-radzie... tzn. polsko-amerykański"? :-)))
pamietajacy Sobota, 04 Lipca 2015, 18:22
Nie rozumiesz co Podpułkownik Wareda napisał, gdyż jesteś zaprogramowanym rublami. Zbyt dobrze was znamy byś miał szansę się podszywać pod Polskość. To właśnie o tobie jest mowa w poście "Do Moderatora!"
rreet Sobota, 04 Lipca 2015, 3:42
Gdybyśmy wymienili winy "naszego sojusznika" to musiałby być osobny artykuł. Ktoś mądry zauważył, że lepiej być wrogiem anglosasów niż ich przyjacielem. Obawiam się , że to ich powinniśmy obawiać się najbardziej, ciekawe w jaką wojnę nas chcą wepchnąć?
zyziu Sobota, 04 Lipca 2015, 12:35
Wania, nie "ktoś mądry" tylko twój oficer prowadzący z Łubianki...
maxx Piątek, 03 Lipca 2015, 17:50
Ludzie rodacy miłosierni ... Pomyślcie choć raz , jakimi jesteśmy sojusznikami ukochanych przez was Amerykanów Jeżeli do tej pory nawet wiz dla Polaków nie zniesiono . Wszyscy mogą pojechać do USA w wyjątkiem Polaków, Bułgarów i Rumunów...) Każdy człowiek na minimalnym poziomie wie, że jeśli ktoś nas nie chce, to na siłę nie składajmy wiernopoddańczych hołdów dla Ameryki. Czy wiecie ile wysiłków trzeba włożyć aby w Polsce załatwić wizę i pojechać do sojusznika -USA? Spróbujcie... Może wtedy oczy wam się otworzą i zrozumiecie co macie z tej przyjaźni... Kościuszko i Pułaski którzy walczyli o wolność Stanów Zjednoczonych w grobie się przewracają... Wizy dla Polaków po wieczne czasy ... W imię przyjaźni polsko-amerykańskiej...
chehłacz Sobota, 04 Lipca 2015, 18:08
Masz rację! Amerykanie wiz nie znieśli, a tacy Rosjanie jak byli naszymi przyjaciółmi sami nas do siebie wywozili :) i może dlatego cenię sobie przyjaźń polsko-amerykańską a nie polsko-rosyjską:)
kzet69 Sobota, 04 Lipca 2015, 12:39
A ty o tą wiz\e starałeś się ostatnio w 2000 roku? Bo obecnie wystarczy zapłacić opłatę, złożyć formularz i dostajesz decyzję pozytywną (jeśli oczywiście w USA masz czyste papiery) a za istnienie wiz do USA podziękuj naszym dziadowskim góralom z pisowskiego Jackowa, którzy notorycznie zapominają o terminie ważności wiz, przypomnienie od urzędu imigracyjnego i deportacja skutkują tak a nie inaczej...
Rew Piątek, 03 Lipca 2015, 17:06
Wojna totalna kiedyś prędzej czy później wybuchnie. Wiecznie pokoju w Europie nie będzie. Historia Nas uczy, że z reguły większe wojny wybuchłały co każde stulecie.
M D Poniedziałek, 06 Lipca 2015, 23:49
Ale Homo Sapiens też podlega ewolucji. Po co się zabijać? Lepiej żyć.
FTR Czwartek, 02 Lipca 2015, 22:37
Aby zachować przewagę białego człowieka nad światem, która gwarantuje jako taki porządek Europa musi się zjednoczyć w Stany Zjednoczone Europy i współpracować z USA.....
kzet69 Sobota, 04 Lipca 2015, 12:42
Przewagę białego człowieka nad światem???? Skądżeś ty się urwał człowieku? z Norymbergi lat III Rzeszy? Jak jest możliwe by w cywilizowanej (podobno) Europie mogły nadal funkcjonować takie sieroty po Hitlerze jak ty? Wstydź się, po prostu wstydź...
ed Sobota, 04 Lipca 2015, 3:44
o czym ty piszesz chłopie, kolor skóry nie ma tu znaczenia, chazarzy są biali i wrogami wszystkich innych, najwięksi kaci również słowian.
Podpułkownik Wareda Sobota, 04 Lipca 2015, 13:23
ed!

"(...) chazarzy są biali i wrogami wszystkich innych, najwięksi kaci również słowian".

Internauto, nie wiem kogo masz na myśli, używając określenia "chazarzy"? Pewnych rzeczy mogę jedynie domyślać się. Pomimo tego, pewności nie mam.
Otóż, Chazarowie (Chazarzy?), to lud koczowniczy pochodzenia tureckiego, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z VI wieku n.e. Od VII wieku, liczni zbiegowie żydowscy z imperium perskiego osiedlali się na południu Chazarii, głównie na Krymie i Kaukazie. Wyznawali judaizm rabiniczny i posługiwali się językiem chazarskim równolegle z hebrajskim. Stąd określenia: Żydzi chazarscy, Żydzi wschodnioeuropejscy, Żydzi ruscy.
Istnieje teza, zresztą bardzo kontrowersyjna, że wszyscy Żydzi aszkenazyjscy (stanowiący znaczną większość wszystkich Żydów na świecie) są potomkami Chazarów. Natomiast, jedynie Żydzi sefardyjscy i mizrachijscy wywodzą się od prawdziwych, starożytnych Izraelitów. Podkreślam: to jest jedynie teza, której do tej pory nie udowodnionio.
Proszę, abyś w przyszłości - używając określenia "chazarzy" - starał się sprecyzować to pojęcie.
Podpułkownik Wareda Piątek, 03 Lipca 2015, 19:00
FTR!

"Aby zachować przewagę białego człowieka nad światem (...)".

W swoim wpisie napisałeś zaledwie jedno zdanie. Pomimo tego, to jedno zdanie przeraża swoją treścią. Do złudzenia przypomina hitlerowskie, rasistowskie ustawy norymberskie z 1935 roku.
Jeżeli nic nie wiesz na temat ustaw norymberskich z 1935 roku, to zadaj sobie trud i zapoznaj się z nimi - korzystając chociażby z internetu. Koniecznie!
Żyd Sobota, 04 Lipca 2015, 23:52
Ano warto się z nimi zapoznać i zestawić je z prawem obecnie obowiązującym w Izraelu.
I nie piszę tego, żeby Izrael krytykować, tylko dlatego, że mądrego warto naśladować.
kacap dziedziczny Czwartek, 02 Lipca 2015, 21:36
Pisanie o Rosji "Federacja", to jak pisanie "kraj demokracji ludowej" o bolszewickim ZSRS.
Podpułkownik Wareda Sobota, 04 Lipca 2015, 18:32
kacap dziedziczny!

Daruj sobie to ironizowanie i nie wypowiadaj się o rzeczach, o których nie masz pojęcia.

Nie mam zamiaru robić wykładu, dlatego ograniczę się do spraw elementarnych. Otóż, przyjmij do wiadomości, że FEDERACJA - to sprzymierzenie państw związkowych, które mają wspólnego przywódcę (najczęściej prezydenta federacji), wspólny rząd, wspólną walutę, a także wspólną politykę zagraniczną i obronną.
W chwili obecnej, na mapie politycznej świata, możemy znaleźć ok. 30 federacji.
Federacja Rosyjska jest klasyczną federacją. Poza wyżej wymienionymi elementami, częściami składowymi FR są: republiki, kraje, miasta wydzielone, obwody autonomiczne i okręgi autonomiczne. Ponadto, ale to jest już zupełnie oddzielne zagadnienie, terytorium Federacji Rosyjskiej zamieszkuje kilkadziesiąt narodowości.

Przy okazji: przeciwieństwem FEDERACJI jest KONFEDERACJA - czyli luźny związek państw, który z reguły nie ma scentralizowanej władzy, a jedynie prowadzi wspólną politykę zagraniczną.
To jest minimum informacji na temat federacji i konfederacji. Jeżeli jesteś zainteresowany rozszerzeniem wiedzy na ten temat, to odsyłam do źródeł.
TVN kłamie Czwartek, 02 Lipca 2015, 15:01
Mam inne zdanie. Jak dzięki długom USA zmniejszy zbrojenia i ich przewaga zmaleje to przestaną po bandycku napadać na inne kraje! Haiti na nich napadło? A może Jugosławia? Albo Irak? Albo Afganistan? Albo Libia? Albo Syria?
Pabieda Niedziela, 05 Lipca 2015, 22:28
@TVN kłamie
No popatrz ..piszesz , ze USA na kogos "napadla" ?
Bardzo ciekawe , ze do tych napasci USA mialo mandat ONZ , ktore tez "kacapia" poparla.
No to jak wanka teraz . Ja wim , ze takie teksty to na wasz " kacapcki rynek wewnetrzny" przeznaczony.
Ale jak to towarzyszu wytlumaczycie , ze kacpia nie wetowala tych rezolucji ?
vvv Piątek, 03 Lipca 2015, 8:53
w jugoslawii byly czystki etniczne i onz i nato zadzialalo. w libii i syrii dyktatorzy bombarduja miasta wiec z czym do ludzi?
Pavulon Piątek, 03 Lipca 2015, 0:01
Pierdołki piszesz. W Jugosławi odbywały się regularne rzezie na ludności cywilnej pod politycznym parasolem Rosji (w tym wsparcie Miloszewicza oraz zajęcie lotniska przez SPECNAZ). W czasie tych rozwałek Europa cały czas debatowała, aż wyprosiła USA o interwencje, które to USA następnie rozwaliły cały ten burdel i się wycofały z terenu. Haiti - bzdura. Afganistan = WTC i związanie Allah Abbarów w górach Tora-Bora. Libia, wojska USA ? Jakie ? Syria ? Wojska USA jakie i kiedy ? Ty kłamiesz, a nie TVN.
oleum Czwartek, 02 Lipca 2015, 18:21
Swiat muzulmanski na nich owszem napadl - rozwalili im WTC i Pentagon
antyidiot Czwartek, 02 Lipca 2015, 16:25
Bandyckie napady to kultywuje tradycyjnie Rossja. Wyjedź do niej i będziesz miał popleczników.
rmarcin555 Czwartek, 02 Lipca 2015, 21:03
No co Ty. Rosja nie napada nigdy na nikogo. To jest zawsze bratnia pomoc. Rosja jest przeciwna wojnie. Dlatego zawsze walczy o pokój. A walka jest tak zażarta, ze kamień na kamieniu się nie ostaje.
zdzich Piątek, 03 Lipca 2015, 9:58
Dobre.Podoba mi się.
ito Czwartek, 02 Lipca 2015, 19:40
Ciekawe. A jakieś konkrety? Bo jak na razie to na Ukrainie odbywa się spektakl "wiem ale nie powiem" kiedy tylko ktoś zapyta o dowody na zaangażowanie Rosji. A kogóż to innego Rosja napadła (ta nowa, nie ta przed 1917)?
Misyu Sobota, 04 Lipca 2015, 11:20
Borys, litości.
Lucek Piątek, 03 Lipca 2015, 15:25
Ty tak na poważnie czy tylko czerep cię boli. Albo lepiej w RT ci nie powiedzieli.Powiedzieć że Ruskie są na Ukrainie to mało. Na Krymie to kto jest jak nie ruskie ? I kto im dał prawo do zwiększenia liczebności sprzętu i bazowania ponad to na co pozwoliła Ukraina. Większość tak zwanych władców "separatystów" to Rosjanie rodzeni w Rosji a nie w Donbasie ze Striełkowem na czele. Dziesiątki złapanych ROSYJSKICH ŻOŁNIERZY którzy tłumaczyli się tym że zabłądzili. T 72 B Pancyry czy inne zabawki Putina których setki zdjeć można zobaczyć na ROSYJSKICH portalach gdzie nieświadomi tego ROSYJSCY ZOŁNIERZE wrzucaja fotki z urlopu na Ukainie.Setki tych którzy zginęli na Ukrainie a leża zakopani pod Rostowem i rodziny walczą z MATKAMI ZOŁNIERZY o wiadomości i odszkodowania.
zdzich Piątek, 03 Lipca 2015, 9:46
Lubie takich mądrali."Separatyści" sobie czołgi z drewna lipowego wystrugali?Tak samo jak Bm-21 Grad?
jo Czwartek, 02 Lipca 2015, 21:33
Napadli Gruzje , mimo usilnych staran Mołdawi Rosja niechce zlikwidowac starych magazynow broni i utrzymuje tam swoje wojsko pod propagandowa nazwa sil pokojowych , Na ukrainie sa zolnierze rosji i tylko idiota tego nie widzi , czeczenia tez uwolnila sie od rosji i krwawo ja spacyfikowano , a teraz rosja podwaza istnienie krajow bałtyckich tworzac wstep do kolejnych konfliktow blisko Polski
vvv Piątek, 03 Lipca 2015, 8:57
na ukrainie sa dowody i zdjecia z t-90 oraz systemami walki elektronicznej jak stacje zaklocania radarow wykorzystywane tylko w rosji. na ukrainie padlo kilka t-72b3, t-72 mod 1989, byly tory i pancyre-1 oraz sa setki dowodow na udzial wojsk russkich, przewaznie dostarczane przez samych ruskich robiacych sobie fotki ze strefy wojny ktore sa umieszczane z geolokalizacja na ich portalach spolecznosciowych
gegroza Czwartek, 02 Lipca 2015, 21:10
Gruzję, Mołdowę i Ukrainę w ostatnich latach
piotr Czwartek, 02 Lipca 2015, 19:27
moze wymien na ile krajow w ostatnim czasie napadla Rosja ,a na ile USA ,wtedy bedziesz mial jasny obraz kto jest najwiekszym bandyta na swiecie ,bo ja tutaj nie widze Rosji .
Misyu Sobota, 04 Lipca 2015, 11:21
USA nikogo nie napadło i nikomu ziemi nie zabrało - obalili parę niedemokratycznych reżimów i tyle. Faszystowska Rosja to ostatnie, agonalne stadum dyktatorskich rządów, kiedy pod płaszczykiem 'lebensraum' jak naziści napadają sąsiednie kraje.
M D Wtorek, 07 Lipca 2015, 0:05
Przestrzeni życiowej to oni mają dosyć. Napadają dla sportu.
anty Misyu Sobota, 04 Lipca 2015, 12:48
A Hawaje w 1959 to jak się w obrębie USA znalazły? Za zgodą Hawajczyków?
zyziu Niedziela, 05 Lipca 2015, 4:33
27 czerwca 1959 roku zapytano mieszkańców Hawajów w referendum o poparcie ustawy dołączenia do USA jako stan. Ustawa uzyskała poparcie dla utworzenia stanu w proporcji 17:1, ucz się Wania ucz i czytaj coś poza oficjalnym okólnikiem FSB...
edi Piątek, 03 Lipca 2015, 15:29
Rosja to jeden wielki TERRORYSTA wystarczy wymienić Polska,NRD,Węgry,Czechosłowacja,Kuba,Wietnam,Chiny,Korea,Białoruś,Ukraina, Czeczenia,Afganistan itd,itp i wszedzie nieśli bratnia pomoc bez prośby. USA przeważnie działało pod dyktandem Świata aby gasiło pożary z KOMUNIZMEM i LUDOBÓJSTWEM na czele.Rosja wymordowała ponad 50 milionów ludzi + komunizm kolejne dziesiatki milionów a ile USA ? Jak się doliczysz kilku to bedzie i tak zawyzone.
Bond, James Bond Czwartek, 02 Lipca 2015, 21:54
Gruzja, Mołdawia, Ukraina, wasalizacja Białorusi, Czeczenia, wspieranie reżimu w Syrii, pomoc w programie atomowym Iranu (sprzedaż wirówek w czasach Jelcyna), zestrzelenie lotu MH17 przez terorystów wspieranych przez Moskwę. Dowody na Ukrainie - jeńcy rosyjscy, czołgi T72B3M, zdjęcia satelitarne wielokrotnie pokazywane na konferencjach prasowych NATO, zestrzelone drony. Państwa na, które napadło USA : Jugosławia - sorry takiego państwa nie ma, natomiast w Chorwacji, Bośni, Kosowie, Słoweni nikt tak nie uważa, Haiti gdyby nie Amerykańska interwencja to nadal rządziły by tam uzbrojone bandy i handlarze narkotyków,Afganistan to bardzo dobry przykład kraj ten pogrążył się w chaosie po tym jak dokonała zamachu stanu i przejęła władzę partia ludowa wspierana przez Moskwę, potem interwencja ZSRR, wycofanie się po przegranej wojnie, a za kilka lat pojawiają się Talibowie, którzy stanowią zagrożenie dla całego świata (takie wcześniejsze ISIS).
Piotr pisałem ci wcześniej żebyś zmienił translator, ten kiepsko działa.
Obserrwatorix Sobota, 04 Lipca 2015, 16:24
Odnosnie Syrii to akurat dobrze zrobili rosjanie ze pomogaja prez. Assadowi.
Przyklad Libii, Iraku cz Afganistanu pokazuja nieudolnosc dzialania USA i glupote. Skutki sa widoczne-a wyrzynanie chrzescijan przybralo juz taki poziom ze ludzie zaczynaja sobie zdawac sprawe z czym maja do czynienia.
MAG Czwartek, 02 Lipca 2015, 22:54
Człowieku, a może wspomnij o Panamie, Grenadzie, Wietnamie itd. itd. Już teraz nawet nie wymagam aby IQ podniósł Ci się o 2 pkt. ale pisząc zachowaj tylko choć trochę obiektywizmu (wiem słowo trudne ale przecież brylujesz w necie więc znaczenie powinieneś odszukać)i będzie "bardziej" OK!
Bond, James Bond Piątek, 03 Lipca 2015, 18:05
Na początek kilka faktów: Wietnam Południowy zaangażowanie USA wiązało się z przenikaniem komunistycznych grup partyzanckich z Wietnamu Północnego wspieranego przez ZSRR i Chiny, później nastąpiło przenikanie całych związków taktycznych Wietnamu Północnego, w latach 1974-75 nastąpiła otwarta agresja, Grenada : powstały w wyniku przewrotu stanu tzw. prokomunistyczny rząd Grenady krwawo stłumił protesty społeczne, co ciekawe nie uzyskał poparcia i nie został uznany nawet przez Kubę i ZSRR, po zamieszkach Amerykanie chcieli ewakuować swoich obywateli (ok. 100 osób-studentów jakieś chyba miejscowej uczelni), nie uznany rząd się na to nie zgodził chcąc wykorzystać tych ludzi jako zakładników, z terorystami się nie negocjuje, o Panamskim handlarzu narkotyków nie ma co wspominać.
Tyle treści, teraz kilka spraw porządkowych, we wszystkich swoich tekstach MAG obrażasz osoby piszące na tym forum, co oznacza, że jesteś albo prostym znerwicowanym i niedowartościowanym prostaczkiem z IQ na poziomie deski sedesowej, lub poniżej i udając erudytę próbujesz się dowartościować, albo jesteś kacapskim trollem - piszesz w sprawach związanych tylko z Rosją/ZSRR pośredni lub bezpośrednio. Trollem z nędznym poziomem inteligencji (obrażając innych starasz się deprecjonować ich stanowisko, a tak naprawdę stajesz się mniej wiarygodny), poczytaj w internecie, w związku z powyższym o obiektywizmie nie wiesz nic, więc daruj sobie. Z drugiej strony jaki kraj takie trolle..
MAG Piątek, 03 Lipca 2015, 22:51
Ale przecież już wcześniej wyjaśniliśmy sobie, że jestem "kremlowskim trollem i miłośnikiem dyktatorów" więc nie wiem skąd nagle te dziewczęce żale o obrażaniu osób Tu piszących? Jako demaskator takich jak ja powinieneś być zgodnie z definicją z kultowego filmu "twardym trza być a nie miętkim" nie tylko Jamesem Bondem ale i Arnoldem Schwarzeneggerem zarazem i moje nazwijmy to "uwagi" powinny spłynąć po Tobie jak po przyszłościowej kaczce. Poza tym nawet sam "nick" chyba do czegoś zobowiązuje?
PS.
Niestety nie piszę "...tylko w sprawach związanych tylko z Rosją/ZSRR pośredni lub bezpośrednio..." co możesz łatwo sprawdzić ot. choćby odczytując moje odpowiedzi na Twoje posty a jeszcze lepiej sprawdzając archiwum tego portalu. A odpowiadając innym nie staram się nikogo "deprecjonować" jeżeli z treści choć trochę wynika, że autor ze swoim "myśleniem życzeniowym" ma coś merytorycznego do powiedzenie a nie, że jego postrzeganie otaczającej rzeczywistości pozostaje na poziomie pantofelka!!!
zdzich Piątek, 03 Lipca 2015, 9:56
Ale ty jako ten obiektywny mógłbyś wspomnieć o:
1.NRD 1956 r. stłumienie przez dwie dywizje sowieckie buntu (dziwne przecież zawsze chcieli komunizmu)
2.Węgry 1956 rok wkroczenie wojsk sowieckich i zdławienie powstania węgierskiego wymierzonego w sowieckich okupantów.
3.Czechosłowacja 1968 r (to samo co na Węgrzech) i dodatkowo zmuszenie innych państw UW do wzięcia w tym udziału.

"Człowieku", z tym wysokim IQ nie doczytałeś czy to amnezja?
MAG Piątek, 03 Lipca 2015, 17:56
Pomijając watek "IQ" który wynika z mojej wcześniejszej dyskusji z w/w "przedmówcą" chcę Ci oświadczyć, że nie mam amnezji a nawet co więcej, wyobraź sobie, że wiem o faktach o których piszesz. Ale czy moja odpowiedz miała być historycznym "wykładem" dot. działań ZSRR i USA w XX wieku albo nawet XIX żeby wspomnieć pierwszą "zaborczą" wojnę "Ameryki" z Meksykiem z lat 1846-1848 wskutek której "Stany" zagarnęły ponad 1,3 mln. km. kwadratowych powierzchni czyli polowe terytorium ówczesnego Meksyku? Chyba nie. Śmieszy mnie tylko zarzucanie wszelkiego zła tego świata jednemu krajowi ( w tym przypadku Rosji a wcześniej ZSRR) kiedy oba mocarstwa robią dokładnie to samo tylko nieco odmiennymi metodami tzn. Amerykanie bardziej dbają o pozory i (światową) opinię publiczną niż Rosja która "urabia" głównie własne społeczeństwo ale cel tych działań jest taki sam: zabezpieczyć maksymalnie własne interesy i osłabić przeciwnika a dobór sojuszników zależny tylko od tego na ile są pomocni w osiągnięciu głównego celu!
Bond, James Bond Piątek, 03 Lipca 2015, 21:22
Równanie Rosji i USA świadczy o totalnym braku elementarnej wiedzy z zakresu historii i polityki, chyba tylko ktoś skrzywiony psychicznie może pisać takie rzeczy.
Skoro cofnąłeś do czasów wojen z Meksykiem z XIX wieku to dziwie się, że nie wspomniałeś o bizonach i indianach, było by to na poziomie twojego IQ. Natomiast zapominasz o jednym, że to USA uratowały Europę w IWŚ, IIWŚ i Zimnej Wojnie, mało tego odbudowały po IIWŚ tą Europę. Rosja/ZSRR i komunizm dokonały większego ludobójstwa niż nazistowskie Niemcy, jeśli spojrzymy na liczbę ofiar wielu bardzo wielu błędów popełnionych przez USA w XX i na początku XXI wieku, to jeszcze są bardzo daleko za Rosją. Zresztą państwa, które związały się z USA znacznie lepiej wyszły niż te które związane były z Rosją/ZSRR. Mało tego ustrój Rosji, obecnie bardzo przypomina Hitlerowskie Niemcy z przed II WŚ, więc zastanów się jakie niesie to zagrożenie.
Porozwiązuj sobie krzyżówki, naucz się kultury, pobryluj w internecie, może kiedyś wzrośnie ci IQ i nawet zrozumiesz o czym tu piszemy.
MAG Sobota, 04 Lipca 2015, 12:11
Tak, bezsprzecznie niektórzy z pokolenia zapatrzonego bałwochwalczo w "przygody" agenta 007 mogą być dotknięci syndromem "braku elementarnej wiedzy z zakresu historii i polityki," a nawet "skrzywieni psychicznie"!!!
Stirlitz Sobota, 04 Lipca 2015, 22:23
Wypisujesz bzdury, których nic nie wynika, że USA i Rosja stosują te same metody, zresztą już ci udowodniłem, że tak nie jest, a jeśli nawet to co z tego, w naszej sytuacji geopolitycznej lepszy jest romans z USA niż Rosją, coś na tym może skorzystamy, a ile to zależy od naszych rządów. Z ZSRR/Rosją już mieliśmy sojusz jako wasalne Państwo, i jeszcze za to płacimy Nerwy chłopcze ci puściły, dobrze trafiłem, nawet zapomniałeś o swojej erudycji. Napisz o kolejnej inwazji Amerykanów. Ciągle IQ, myślenie życzeniowe, pantofelki słownik masz za ubogi. Och mój nick, dobry jest jak każdy inny, ciebie natomiast nawet zmiana ustroju nie wyleczyła z 07 zgłoś się. Jeśli coś komuś zarzucasz to chociaż, napisz jakieś argumenty, a może twoja erudycja się skończyła. Dla ciebie zmienie go na coś ci bliższe.
MAG Niedziela, 05 Lipca 2015, 20:36
O "już nie "Bond James Bond" a chwilowo"Stirlitz"! Nie wiem czy wiesz ale schizofrenii nie leczy się już elektrowstrząsami jak w latach trzydziestych XX w. więc może warto zaryzykować terapię.
PS.
A o moje nerwy się nie martw, przetrwały 25 lat służby w różnorakich miejscach i bez problemu w dobrej "kondycji" posłużą jeszcze z 35 a po "osiemdziesiątce" to już będzie w zasadzie jak to mówią kacapskie trolle chyba "wsio rawno"!