Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Opóźnienie programu rakiety Sarmat. Prototyp będzie ale później

Rosyjska rakieta balistyczna R-36M/SS-18 Satan, którą ma zastąpić rakieta Sarmat. Fot. Wikipedia
Rosyjska rakieta balistyczna R-36M/SS-18 Satan, którą ma zastąpić rakieta Sarmat. Fot. Wikipedia

Rosjanie poinformowali o opóźnieniu programu budowy największej rakiety balistycznej na świecie Sarmat, mającej przenosić do 15 głowic atomowych i dysponującej zasięgiem powyżej 10 000 km.

Agencja TASS przekazała informację o opóźnionym o co najmniej kilka miesięcy oddaniu prototypu pocisku międzykontynentalnego Sarmat. Oznacza to, że faktem są problemy w realizowaniu rosyjskich programów strategicznych, zauważone już wcześniej przez zewnętrznych specjalistów.

Sarmat jest systemem mającym dać Rosjanom przeciwwagę dla amerykańskiego i natowskiego systemu antyrakietowego. Jest to więc program o największym priorytecie i znaczeniu i jego opóźnienie na pewno wywołało negatywną reakcję władz Kremla. Trzeba też pamiętać, że dowódca rosyjskich sił strategicznych generał Siergiej Karakajew jeszcze w lutym br. informował, że wdrożenie nowych pocisków może się rozpocząć w 2018 r.

Sam prototyp, budowany w zakładach maszynowych w Krasnojarsku, miał być gotowy w tym miesiącu. Teraz jako datę jego oddania wskazuje się przełom września i października tego roku. Opóźnienie będzie prawdopodobnie jednak większe, ponieważ prace są zakończone dopiero w 60%. Nieprzekraczalnym terminem oddania rakiety ma być koniec października, jednak przedstawiciele krasnojarskich zakładów maszynowych już się zabezpieczają - wskazują na problemy z dostawcami.

Sarmat to rakieta balistyczna na paliwo ciekłe, mająca być odpalana z podziemnych silosów. Ma być ona zdolna do przenoszenia do 10 ciężkich głowic nuklearnych lub 15 lżejszych (10 ton ładunku bojowego). Zakłada się jednak, że część z tych głowic będzie pułapkami, które mają przeciążyć obronę antyrakietową przeciwnika (rozróżnienie ich od prawdziwych ładunków atomowych jest praktycznie niemożliwe).

Jedną z zalet rakiety Sarmat ma być możliwość przelotu nad Biegunem Południowym, a nie - jak wcześniejsze pociski (np. R-36M) – najkrótszą drogą nad Biegunem Północnym. Może to stanowić poważny problem dla Amerykanów, których systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe są w dużej części sektorowe.

Reklama

Komentarze (9)

  1. drutkolczasty

    Rosjanie jak zwykle stawiają na ilość i wielkość...Jakość nie jest w tym kraju w cenie...(no, może z wyjątkiem Moskiewskiego metra?). Zakładam, że te rakiety mają możliwość komunikacji z użytkownikiem? Jeśli tak to tylko kwestią czasu jest "zdalne" do nich dotarcie i ...(scenariusze wg uznania?)

  2. Tykariew

    Jak zwykle jankeska trollownia okupuje ten portal, nie bójcie się jankesskie trolle, Rosja zbuduje tą rakietę jak i wiele innych projektów przewyższających możliwościami złom krowopasów z II wojny św. Niestety, niemieccy naukowcy już pomarli i nie ma kto tym Krowopasom z za wielkiej wody cisnąć technologii do przodu, co widać po rakietach właśnie, Amerykanie są obecnie w latach 50-tych kiedy wybuchały im rakiety i musieli zatrudnić von Brauna żeby polecieć w kosmos, a nawet żeby głupią satelitę wysłać :-) Rosja jest gwarantem pokoju w Europie i Azji, na jankesów musi być po prostu bat, jak nie czują bata na swojej wielkiej jak szafa rzyci, to od razu napadają na kogo mogą, jak jakaś chora psychicznie dzicz :-) Dlatego bat musi być :)

    1. Bsh

      "Jankeska trollownia" - jak pięknie to brzmi. Słowem objaśnienia panie Tykariew: w polskim necie nie ma innych trollów ponad rosyjskie.

    2. drutkolczasty

      "Rosja jest gwarantem pokoju w Europie ...", za to ty jesteś wzorcem głupoty..kmiotku:-))

  3. Bonifacy

    Sarmat... taka polska nazwa, czyżby była przeznaczona na 15 polskich miast? Swoją drogą na świecie jest tyle problemów, a co poniektórzy wciąż planują jak tu puścić śmierdzącego bąka pod wspólną kołderką!!! Już Fukushima pokazała, iż wystarczy 8 dni, aby cząsteczki promieniotwórcze okrążyły Ziemię na danej szerokości geograficznej. Nie wspomnę już o Czernobylu i wszystkich wybuchach atmosferycznych, podwodnych i podziemnych. Rybki również żywią się tymi produktami reakcji nuklearnych. Nie ma co się dziwić iż mamy epidemię chorób.

    1. jasio

      Możesz przyjacielu zdefiniować epidemię jakich chorób wywołały Fukushima czy Czernobyl? Ale z transparentnych statystyk WHO, a nie z mesjanistyczno - spiskowych onetów...

  4. Bond, James Bond

    I ten artykuł pokazuje kto jest największym zagrożeniem dla cywilizowanego świata, ale spokojnie raz już taki pan co się nazywał Ronald Regan te zagrożenie zażegnał.

    1. 008

      Cywilizowanego...

  5. Dropik

    Nad poludniowym? To 10kkm to będzię mało ;)

    1. anty Dropik

      Czytaj uważnie. POWYŻEJ 10000km, czyli może być i 40000km...

  6. amanda

    Na paliwo ciekłe?? Haha przecież Wania nawet pistoletu do tankowania nie zdąży wyjąć a silosów już nie będzie ;)

  7. gość

    ech, jak zwykle u Rosjan opóźnienie i problemy.... U innych (choćby w Polsce) za to same sukcesy. Może jakiś artykulik o ostatniej porażce amerykańskiego Falcona ?

    1. zdzich

      A po co?W waszej komsomolskiej prawdzie było wołami na pierwszej stronie.Za to zapomnieliście zupełnie towarzysze o tej informacji.

    2. GTS

      Miłujący pokój Naród Rosyjski. Gdyby ich nie było lub gdyby byli ograniczeni do obwodu Moskiewskiego jako Państwa na świecie pokój kwitł by w najlepsze.

    3. as

      Pokaż mi ile prywatnych firm u kacapów produkuje rakiety. No chyba, że zrobić założenie, iż tak naprawdę, wiekszość państwowych, ruskich firm, to tak naprawdę prywatne molochy w rękach największego, światowego złodzieja czyli putina.

  8. olo

    Nie ma ECIE PECIE to i na wojsko trzeba ciąć taka jest smutna dla Rosjan prawda.Putin jest cenkim Bolkiem który nie ma nawet małej wizji rozwoju Rosji. On swoją władzę chcę utrzymac na terroryzowaniu Rosjan i sasiadów Rosji.

  9. gość

    Falcon to produkt prywatnej firmy która "lata sobie w kosmos". Ile Rosyjskich NIE-państwowych firm osiągnęło cokolwiek wpływającego na poprawę bytu ludzkości? ;) <pytanie retoryczne>

Reklama