Reklama

Siły zbrojne

Pumy już oficjalnie w Bundeswehrze

Fot. Rheinmetall
Fot. Rheinmetall

Firmy Rheinmetall oraz Krauss-Maffei Wegmann (KMW) poinformowały o oficjalnym przekazaniu Bundeswehrze bojowego wozu piechoty Puma.

Po otrzymaniu nowego pojazdu armia niemiecka może już oficjalnie rozpocząć proces szkolenia. Nieoficjalnie proces ten trwa już od pewnego czasu - do końca tego roku szkoleni będą żołnierze, którzy następnie będą przekazywać swą wiedzę kolejnym wojskowym. Specjalnie do tego celu armia niemiecka wybudowała nowoczesny ośrodek szkoleniowy w Munster. Docelowo, w cyklach trzymiesięcznych, będą tam szkolone kompanie piechoty zmechanizowanej. Po zakończeniu szkolenia żołnierze zostaną odesłani do swoich jednostek macierzystych wraz z pojazdami, na których prowadzono szkolenie, natomiast instruktorzy zajmą się przygotowaniem kolejnej partii pojazdów Puma i szkoleniem następnej grupy wojskowych.

Puma, wspólny produkt koncernów Rheinmetall i KMW, to jeden z najnowocześniejszych wozów bojowych świata, zastąpi on w armii niemieckiej pojazdy Marder, których pierwsze wersje znalazły się na uzbrojeniu Bundeswehry ponad 40 lat temu.  Wraz z oficjalnym przekazaniem Pum Budeswehrze zakończony został długoletni i borykający się z opóźnieniami proces budowy, badań i testów nowego pojazdu. Docelowo w armii niemieckiej ma znaleźć się 350 wozów tego typu, ostatni z nich ma zostać przekazany w 2020 r. Kontrakt na ich budowę przydzielono już w 2004 r., jednak jego realizacja została znacznie opóźniona.

Producent pojazdu, spółka PSM GmBH (w której po połowie udziałów ma Rheinmetall i KMW), informuje, że ogólna wartość zamówienia to 4,3 mld EUR (wartość ta obejmuje oddzielnie podpisane umowy na dostawę wyposażenia dodatkowego).

 

Reklama

Komentarze (14)

  1. BW

    Nawet teraz nie jest już wystarczające. Pojazd jest po prostu zbyt ciężkie, a jednak trzymasz złudzenie, że PUMA może być transportowany na powierzchni A400M. Jednak abstrahując od faktu, że nie można lądować A400M, gdzie byłoby to przynajmniej mają przewagę taktyczną. PS: ASCOD może być przewożone bez dodatkowej zbroi z załogi, Mun i paliwa w A400M, a on będzie również o wiele tańsze niż PUMA. Lub odwrotnie, można nosić PUMA A z Mun, paliwa, załogi i wszystkimi dodatkami w Antonov AN70, a to z kolei znacznie tańsze niż A400M. I oba systemy alternatywne są gotowe do użycia, a połączone ze sobą w sposób naturalny dzięki dużo lepszej wydajności i ponownie znacznie tańsze. Zamiast tego, mamy sałatkę. Dlatego należy być co najmniej spójne i PUMA całkowicie oderwane od A400M i silniejszy broni (40 mm i powyżej) zainstalowany i innych ulepszeń wydajności walki od tego ciężaru tak, to nie ma już znaczenia, a nawet wykracza poza to, nawet lat w kraju mają Mells gotowe jest dostępny. Wtedy mielibyśmy przynajmniej wybitnie dobry system i Puma zbiorniki łatwe bitwie w najlepszym wydaniu.

    1. EUropa

      Co to za tlumaczenie przy pomocy Googla textu, jakby rodem z niemieckiego forum-sicherheitspolitik.org a tam od goscia quintus fabius czy jemu podobnych??? Ogolnie mozna sie z nim zgadzac lub nie, ale jak takie cos sie wkleja w innym jezyku to prosze chociaz przetlumaczyc porzadnie a nie taka papka, ktorej czytac sie nie da i ktora nie ma ladu i skladu! Swoja droga to An-70 juz dawno by latal w barwach Luftwaffe i byl robiony w Bremen, gdyby nie naciski na "super projekt EUropejski" A400M i decyzja (chyba) V.Ruhe o wyborze EUropejskiego projektu i zaniechaniu wspolpracy z Antonovem! Co do Puma i ASCOD to wybieram Pume i oczywiscie w ilosci >600 sztuk - ASCOD to przynajmniej klasa nizej!

  2. drg

    Kupić gotowe podwozie od cv 90 i można się bawić w opracowanie wieży i optoelektroniki.. Niestety należy jasno powiedzieć, że polski niewydarzony i anachroniczny przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie nic sensowego opracować, wiec żaden Borsuk nie powstanie... (sic!).

    1. Maxx

      A nie przyszło Ci do głowy ze jeżeli ciągle będziemy kupować sprzęt za granicą to ten nasz przemysł nigdy się nie rozwinie? Niemcy tez mogli kopić sobie CV90. Jak myślisz, dlaczego tego nie zrobili? Nie potrafią liczyć? Czy może dbają o to by ich przemysł się rozwijał i żeby ich obywatele mieli pracę?

  3. Andrzej47

    Pumy już oficjalnie w Bundeswehrze.??? A czemu nie u nas , Taki bwp mile widziany w polskiej armii . Niemcy mają dobry sprzęt warto korzystać z ich technologi

    1. Pablito

      12mln euraków za sztukę to raczej duże przegięcie jak za BWP, to dużo więcej niż za czołg Abrams.

  4. Swiatowid

    Niemiecki MON to dziady ! W polsze betonowe jeneraly z MON chca BWP by plywal i latal. No i strzelal laserowymi oczami !

    1. Baca2

      Dzieki za podpowiedz, faktycznie laser moze byc dosc skuteczna bronia i nawet nie musi miec duzej mocy, wystarczy jak trwale oślepi celowniczego, dowódcę, kierowcę etc. Bułgarski car jak dostał zwrotnie własną oślepioną armię - oszalał!!! Czujniki optyczne, kamery, również można uszkodzić w ten sposób, potrzeba jdnak do tego trochę wiecej mocy, niż w przypadku człowieka.

  5. EErt

    Nie mogę się doczekać kiedy ruszą prace nad Borsukiem w oparciu o podwozia K9 od Samsunga . Kompletnie nie rozumiem po co naszej armii kolejny pływak? Nigdy nie bedziemy mieli nadmiaru żołnierzy, wiec tych ktorzy są trzeba chronić.

  6. Vivaldi2000

    Dobrze by było jakby jeszcze ktoś odpowiedzialny w MON pokumał troszkę wokół uporządkowania nazewnictwa. BWP przyjęło się u nas na zasadzie przeszczepu z języka jedynie słusznego (bojewaja maszina piechoty). Wcale tak nie musiało być, ale w tamtych czasach nikt nie dbał o czystość języka w wojsku, a wszelkie rosyjskie naleciałości były nawet porządane. Po polsku powinno to brzmieć - wóz bojowy piechoty - (zakładam, że składowe nazwy zdąrzyły się już "umiędzynarodowić", bo np. Infantry Fighting Vehicle). Co do Pumy nie będę się wysilał na komentarz, bo to naprawdę porządna broń. Dodam natomiast trochę o tradycji. Niemcy jej nie gubią tak jak nasi znamienici koryfeusze od obrony. Wojska zmechanizowane noszą nazwę - grenadierzy pancerni - i wcale im w tym bagaż wojenny nie przeszkadza. Po prostu tradycja.

  7. AAS

    Nie bawmy się w swoje projekty bo nic z tego nie wyjdzie strata czasu trzeba kupić licencję na BWP tak jak na Rosomaka !

    1. Bartek

      Szwedzi nam oferują CV90 w wersji Armadillo na dodatek z takim pakietem że moglibyśmy sobie później tworzyć i modernizować kolejne wersje sami i później je sprzedawać (full dostęp do dokumentacji i kodów źródłowych). Według mnie oferta dobra, ale czy się MON zdecyduje to nie wiadomo. Plus taka ciekawostka dla nie zorientowanych - PL-01 Concept jest oparty na zmodyfikowanym podwoziu CV90 - więc jakbyśmy chcieli go sobie budować to trzeba będzie kupić licencję a reszta j/w.

  8. nieżyt

    wygląda jak taki angielski czołg z II wojny co się wabił "Matilda"

  9. panzerfaust39

    To teraz tylko czekać na pierwsze awarie ! Jak większość uzbrojenia dla Bundeswehry Puma pewnie też się zara zepsuje :-))

  10. Marick

    Dziwią mnie komentarze typu że HSW nie da rady z Borsukiem i w ogóle to nic nie róbmy u siebie tylko kupujmy. Fakt Puma jest świetna !!, ale dajmy szanse naszemu przemysłowi zrobić COŚ a dopiero później komentujmy czy jest dobry czy nie.Akurat HSW ma potencjał do tego by zrobić BWP, i nie zapominajmy że blachy pancerne z HSW to jest klasa światowa !! więc zaczekajmy aż powstanie, a nie komentujemy gdy jest jeszcze na etapie projektowania.

  11. NATOwnik

    No coz, GRATULACJE, a Polska niech sie bawi w Borsuki itp. Druga sprawa to, ze bedzie tych Pum na pewno wiecej niz 350, prawdopodobnie (na poczatek) planowane wczesniej 400+ wozow. Odchodzi sie od idiotycznych redukcji bylego ministra Thomasa de Meziere i nawet SPD(socjaldemokratyczny i pacyfistyczny koalicjant CDU) jest za tym, zeby jednostki byly w 100% uzbrojone. Zreszta, zmowienia dla Bundeswehry to rekompensata za zablokowanie przez ta partie interesu stulecia z arabia saudyjska na 15-20 miliardow Euro! Ogolnie Budzet na armie ma wzrastac z obecnych 1,16% do 1,3% PKB.

    1. Alfons > NATOwnik

      Najprawdopodobniej do 2026 r. włącznie Bundeswehra będzie posiadała 500 BWP Pum.Znakomita maszyna, co tutaj więcej można powiedzieć, choć i odchodzące na emeryturę BWP Marder 1 A3 i 1 A5 są przyzwoitymi jednostkami pomimo ponad 40 letniego stażu.Niemcy mają tradycje w produkcji BWP, a lata badań naukowych i prac rozwojowych owocują nowymi produktami jak powyżej.Nam pozostał Borsuk i klepanie zdrowasiek.

  12. marek!

    na szczescie nie chodzi o TE nasze Pumy !!!!!

  13. Kamil

    Ja od dłuższego czasu powtarzam, ni cv lepszego od Namera czy Pumy sami nie wymyślimy. Namer rzecz jasna jest bezpieczniejszy, ale na nasze warunki geograficzne zbyt ciężki. No chyba, że jego silnik by wyrobił na podmokłych terenach. Jeżeli mamy w planie zakup 1000 jednostek BWP to jedyne sensowne rozwiązanie to Puma, Borsuk zawsze będzie za nim w tyle z wyjątkiem opcji pływania bez dodatkowego opancerzenia. Przecież podobno za czasów komuny nasi żołnierze podobno potrafili błyskawicznie organizować przeprawy wodne dla ogromnej ilości jednostek zarówno w ofensywie jak i defensywie. Czołgi i Rosomaki i tak pokonają wodę brodząc/pływając, stare Osy i Goździki też potrafią pływać ale juz Raki i Kraby nie wiec i dla nich trzeba będzie takie przeprawy organizować. Poza tym słuchy chodzą, że opcja pływania dla Rosomaków to opcja dla szybkiej ucieczki za Wisłę. Ja nie mam zamiaru za nią uciekać w razie wojny i zostawiać połowę kraju na pastwę Putina i reszty dziczy ze wschodu. Nie po to nasi przodkowie ginęli za nasza wolność żebyśmy kupili ogony i robi laski Amerykanom.

  14. Marick

    Mam nadzieje że HSW będzie wzorowało się na Pumie z nowym BWP dla WP Czas pokaże, na razie bezzałogowa wieża do Rośka robi wrażenie

    1. bob

      Borsuk to będzie Rosomak na gąsienicach. Nic więcej. Byłoby dziwne gdyby HSW zrobiła sprzęt na miarę tego, który zrobiła dysponująca potężnym zapleczem finansowo-technologicznym KMW.

Reklama