Intensywne ćwiczenia Iskanderów. Strzelania rakietami balistycznymi i manewrującymi

OPUBLIKOWANO: Poniedziałek, 19 Stycznia 2015, 14:53
iskander
iskander
  • iskander
  • iskander

Rosyjskie wyrzutnie Iskander-M przechodzą obecnie intensywne ćwiczenia. Co najmniej trzy dywizjony rakietowe w centralnym i wschodnim okręgu wojskowym uzbrojone system prowadzą strzelania poligonowe z użyciem nie tylko rakiet balistycznych (9M723), ale również manewrujących (9M728/R-500).

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o ćwiczeniach realizowanych na poligonie rakietowym Kapustin Jar przez dwa z trzech dywizjonów należących do 92. Samodzielnej Brygady Rakietowej stacjonującej stałe w Centralnym Okręgu Wojskowym. Jednostka została uzbrojona w system Iskader-M w listopadzie 2014 roku.

iskander

Wyrzutnia Iskander z pociskiem manewrującym R-500 podczas ćwiczeń "Wostok-2014" -fot. Mil.ru

Ze zdjęć z uroczystości przekazania nowego uzbrojenia wynika, że wraz z wyrzutniami trafiły do jednostki zarówno klasyczne rakiety balistyczne  9M723, których zasięg wynosi około 400 km, jak też pociski manewrujące 9M728/R-500 (nazywane też Iskander-K). Ich zasięg oficjalnie nie przekracza określonego przez układ INF zasięgu 500km, jednak nieoficjalnie mówi się, iż może sięgać nawet 2 tys. km.

Obecne strzelania są realizowane obydwoma rodzajami pocisków i prawdopodobnie nieprzypadkowo komunikat prasowy ministerstwa obrony Rosji opatrzono zdjęciem z listopada, przedstawiającym wyrzutnie Iskander z obydwoma wariantami amunicji (w odróżnieniu od wersji balistycznej, manewrujący R-500 odpalany jest z kontenera startowego).

W tym samym czasie we Wschodnim Okręgu Wojskowym strzelania realizuje dywizjon należący do 107. Brygady Rakietowej stacjonującej w Birobidżanie. Jak podały rosyjskie media ćwiczenia odbywają się w Obwodzie Jewriejskim i wszystkie odpalone pociski trafiły w wyznaczone cele. Podobne strzelania, z użyciem obu rodzajów rakiet wyrzutnie Iskander-M ze Wschodniego Okręgu Wojskowego realizowały podczas ubiegłorocznych manewrów „Wostok-2014”. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Parabellis TV Wtorek, 20 Stycznia 2015, 8:47
Zasięgi środków ogniowych rozmieszczonych w okolicach Kaliningradu.
http://m.youtube.com/watch?v=PZaTLtRqf_Q
Oj Wtorek, 20 Stycznia 2015, 11:01
Wszystko było by fajnie gdyby nie fakt, iż pokazane zasięgi są odwrotne - mylne. Brak również Iskandera.
say69mat Wtorek, 20 Stycznia 2015, 10:16
SAMP/T + XXX + ...??? PATRIOT + MEADS + C-RAM ...??? Który z systemów/kombinacji systemów będzie skuteczną odpowiedzią generowaną przez potencjalne zagrożenie ze strony pocisków rodziny ISKANDER/R500/RS26???
jw. Środa, 21 Stycznia 2015, 1:25
Tylko pocisk PAC-3 MSE jest w stanie skutecznie zwalczać manewrujące rakiety balistyczne nowej generacji. Pisze o tym w styczniowym "Lotnictwie".
Jan Wtorek, 20 Stycznia 2015, 19:31
Patriot z wysokim prawdopodobieństwem jest w stanie zwalczyć głowicę pocisku Iskander (bo tylko ona spada na zasięgach powyżej 300 km). Uzasadnienie: technologia "hit-to-kill" z manewrowością istotnie przekraczającą 150G na wysokościach powyźej 20km, która jest zastosowana w PAC-3 jest w stanie trafić do spiralującej głowicy Iskandera, Rakieta Aster 30 zestawu SAMP/T ma prawdopodobnie peformance zblizony do PAC-2 (bez dodatkowych oznaczeń literowych). MEADS (LMC) ma dobrą rakietę PAC 3 MSE, ale podobnie jak SAMP/Tnie sprawdzoną bojowo, C-RAM mają skuteczny pułap ostrzału max. 3 km i mogą rozbijać w powietrzu pociski moździeżowe i małe rakiety. Duże rakiety zniszczone na małych wysokościach narobiłyby niezły bigos.
Innym aspektem jest ilość Iskanderów i innych rakiet balistycznych stanowiących zagrożenie dla Polski. Aby się obronić przed potencjalną ilością musielibyśmy wydać ze 100 razy więcej kasy niż aktualnie planujemy planujemy.