Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wzmocnienie europejskich zdolności przemysłowych w ramach badań UE dotyczących podwójnego zastosowania

Konferencja European Defence Matters w marcu 2014 roku. Fot. EDA/flickr.
Konferencja European Defence Matters w marcu 2014 roku. Fot. EDA/flickr.

Jednym z priorytetów Rady Europejskiej (Rada) z grudnia 2013 r. jest wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego poprzez efektywne wykorzystanie możliwości dla badań obronnych dotyczących podwójnego zastosowania, zwłaszcza krytycznych technologii obronnych.

Już wcześniej tj. w lipcu 2013 r. Komisja Europejska (KE) przedstawiła komunikat „W kierunku bardziej konkurencyjnego i wydajnego sektora obronności i bezpieczeństwa” jako wkład w program posiedzenia Rady Europejskiej w grudniu 2013 r. Komisja zapowiedziała tam opracowanie szczegółowego planu działania w obszarach będących przedmiotem komunikatu, określającego konkretne zadania i harmonogram ich realizacji.

Rada przyjęła propozycje KE do oceny, w jaki sposób badania realizowane w ramach programu ramowego Horyzont 2020 można wykorzystać dla rozwoju zdolności przemysłowych w zakresie obronności.

Impuls nadany przez Radę zachęcił Komisję i Europejską Agencję Obrony (EDA) do ścisłego współdziałania, również z państwami członkowskimi w celu opracowania wniosków dla rozwoju badań obronnych. Głównym zadaniem stało się działanie przygotowawcze (Preparatory Action for CSDP-related research) w zakresie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Oobrony (WPBiO) jako uzupełnienie poszukiwania wszelkich możliwych synergii między toczącymi się już badaniami naukowymi na potrzeby cywilne a badaniami na potrzeby obronności.

W ramach EDA trwają obecnie prace mające na celu identyfikacje istotnych technologii w ramach prac poszczególnych rodzajów grup roboczych EDA (tzw. Capability Technology Groups - CapTechs). Komisja i EDA uznały działanie przygotowawcze za ważny krok w testowaniu wartości dodanej WPBiO dla badań UE. Obie instytucje skupiają się na wzmocnieniu zdolności przemysłowych i technologicznych, które są kluczowe z punktu widzenia WPBiO.

Należy podkreślić, że badania cywilne są już częściowo skierowane w ramach programu Horyzont 2020 na dziedzinę  obronności (w części badania dot. bezpieczeństwa – „Bezpieczne społeczeństwa – ochrona wolności i bezpieczeństwa Europy i jej obywateli”). W regulacjach dotyczących implementacji programu H2020 dla badań bezpieczeństwa wskazano wyraźnie na konieczność promowania interoperacyjności między cywilnymi a wojskowymi zdolnościami. Mowa jest tu o rozwoju technologii używanych w przemyśle sektora bezpieczeństwa, który jest komplementarny do przemysłu sektora obronnego.

W tym miejscu należy przypomnieć wielokrotnie powtarzane słowa dyrektora wykonawczego EDA francuski Claude-France Arnold, że aktualnie linia między bezpieczeństwem i obroną jest coraz bardziej niewyraźna i wyzwaniem jest znalezienie odpowiednich synergii w badaniach cywilno-wojskowych.

W ramach działania przygotowawczego Komisja i EDA bada obszary, w których można wskazać dwoistość badań, co daje możliwość określenia mapy drogowej dla technologii dual-use które identyfikuje się spośród kluczowych technologii wspomagających (Key Enabling Technologies -KETs). To właśnie te technologie są budulcem zaawansowanych produktów. Ważną rolę w tym zakresie pełni grupa wysokiego szczebla działająca w KE do spraw KETs, a w szczególności jej podgrupa do spraw dual-use, która ściśle współpracuje z EDA.

Należy podkreślić, że nowa inicjatywa umożliwi realizację projektów badawczych związanych z WPBiO, które mają odpowiadać na obecne i przyszłe wyzwania. Programy badawcze opracowane w wybranych obszarach technologicznych mają na celu udoskonalenie i poprawę technologii oraz systemów. W tym zakresie ważną rolę będą pełnić też zaplanowane tury warsztatów organizowanych przez Komisję, EDA oraz Europejska Służba Działań Zewnętrznych wraz z przedstawicielami państw członkowskich, które zainaugurowano już pod koniec listopada 2014 r.

Działanie przygotowawcze ma rozpocząć się w roku 2017 ponieważ jest to uzależnione od możliwości zaplanowania budżetu UE (ok. 50 mln euro na rok) i zakończy się w 2020 r. wraz z ewentualną propozycją dla następnego programu.

Podsumowując należy wskazać, że działanie przygotowawcze jest uzupełnieniem badań podejmowanych w ramach programu Horyzont 2020. Nie zastąpi ono badań na poziomie krajowym lecz prowadzi do rozwoju synergii z krajowymi wysiłkami w dziedzinie badań i rozwoju oraz wzmacnia europejski przemysł obronny.

Inicjatywa działania przygotowawczego to wspólne wyzwanie Komisji i EDA, jednakże, biorąc pod uwagę charakter inicjatywy, Agencja będzie miała główną rolę do odegrania poprzez wspieranie państw członkowskich w zakresie treści działania przygotowawczego jej formy oraz przyszłości następnego programu. Istotnym faktem jest to, że działanie przygotowawcze jest w pewnym sensie eksperymentem, który w swym trzy letnim programie po raz pierwszy otwiera możliwości dla badań w zakresie obronności. Jeśli ten eksperyment się powiedzie utoruje on drogę do stworzenia pełnej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że nie tak dawno, bo w lipcu 2014 r. podczas wizyty w Wojskowej Akademii Technicznej, Wicepremier i Minister Gospodarki Pan Janusz Piechociński wskazał, że wiedza jest niezbędna do kreowania innowacji oraz modernizacji i rozwoju zarówno polskich Sił Zbrojnych, jak i całej gospodarki narodowej. Należy więc mieć nadzieję, że Polska w pełni zaangażuje się w nową inicjatywę, która może stanowić integrator naszych wysiłków na rzecz rozwoju współpracy w europejskim przemyśle obronnym. 

Aktualnie Ministerstwo Gospodarki jest zaangażowane we współpracę międzyresortową w zakresie europejskiej polityki przemysłu obronnego, przemysłu sektora bezpieczeństwa oraz przemysłu kosmicznego.

Hubert Królikowski

Reklama

Komentarze (3)

  1. Patriota

    "podczas wizyty w Wojskowej Akademii Technicznej, Wicepremier i Minister Gospodarki Pan Janusz Piechociński wskazał, że wiedza jest niezbędna do kreowania innowacji oraz modernizacji i rozwoju zarówno polskich Sił Zbrojnych, jak i całej gospodarki narodowej" co Ty powiesz Piechociński rany Julek ja bym nigdy na to nie wpadł :-D Przepraszam ale jeden z gorszych artykułów straszne lanie wody i owijanie w bawełnę. Bardzo źle się czyta. To samo co w Brukseli: gadają, gadają i nic z tego nie wynika 50 mln euro na rok za pewnie samo gadanie bo przez nie na BAE Systems dla przykładu... Coś mam przeczucie, że my nic nie załatwimy w tym projekcie. Jeżeli on w ogóle ruszy. "Należy więc mieć nadzieję, że Polska w pełni zaangażuje się w nową inicjatywę, która może stanowić integrator naszych wysiłków na rzecz rozwoju współpracy w europejskim przemyśle obronnym. " no to jest właśnie horyzont i poziom tych ludzi - nie chcą kasy na rozwój B + R w przemyśle obronnym w Polsce na Polskim terytorium. Tylko kasy na wyeksportowanie do reszty zdolnych polskich inżynierów za granice za jakieś ochłapy finansowe, okruszki, resztki finansowe spod stolika. Stolika wielkich masońskich zakompleksionych od dzieciństwa graczy.

  2. Gojan

    Szkoda, że autor ograniczył się do przetłumaczenia jakiegoś komunikatu z jęz. angielskiego, nie troszcząc się zbytnio ani o poprawną polszczyznę ( vide np. anglicyzm: "krytyczne technologie" - bezkrytyczne tłumaczenie z angielskiego "critical technologies" - czym się to różni od występujących gdzie indziej w tekście "kluczowych technologii" albo "istotnych technologii"?), ani o wjaśnienie własnymi słowami, co np. oznaczają słowa: "działanie przygotowawcze". Ani słowem nie wspomina też o wątpliwościach odnośnie do działań EDS i KE, których celem jest generalnie dofinansowanie wiodących w Europie przemysłów obronnych: Niemiec, Francji, Wlk. Brytanii, Włoch, może jeszcze Hiszpanii czy Austrii - kosztem próbujących się dopiero odbić od dna przemysłów krajów słabych technologicznie takich jak Polska. Ale nasi politycy gotowi są, zdaje się, za kilka synekur, które ustawią ich finansowo do końca życia, poddać się dyktatowi ww. "krajów wiodących".

  3. dziadek Jacek Poszepszyński

    Akapit poniższy ma błędy: "W tym miejscu należy przypomnieć wielokrotnie powtarzane słowa dyrektora wykonawczego EDA francuski Claude-France Arnold, że aktualnie linia między bezpieczeństwem i obroną jest coraz bardziej niewyraźna i wyzwaniem jest znalezienie odpowiednich synergii w badaniach cywilno-wojskowych." Winien brzmieć: "W tym miejscu należy przypomnieć wielokrotnie powtarzane słowa dyrektora wykonawczego EDA, Francuzki Claude-France Arnould, że aktualnie linia między bezpieczeństwem i obroną jest coraz bardziej niewyraźna i wyzwaniem jest znalezienie odpowiednich synergii w badaniach cywilno-wojskowych."

Reklama