Reklama

Siły zbrojne

MON zamawia wozy rozpoznania technicznego Rosomak

Rosomak WRT prezentowany podczas targów MSPO 2013 w Kielcach - fot. J.Sabak/D24
Rosomak WRT prezentowany podczas targów MSPO 2013 w Kielcach - fot. J.Sabak/D24

Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A. w Siemianowicach Śląskich otrzymały zamówienie na budowę prototypu i dostawę Wojskom Lądowym 33 pojazdów KTO Rosomak w wersji specjalistycznej „Kołowy Transporter Opancerzony – Wóz Rozpoznania Technicznego”. Wartość umowy dotyczącej wozów Rosomak WRT to  233,56 mln zł.

Rosomak WRT to jedna z najbardziej oczekiwanych wersji specjalnych, przeznaczona do udzielania pomocy technicznej uszkodzonym i unieruchomionym pojazdom w warunkach polowych. Jego wprowadzenie do sił zbrojnych w bieżącym roku zapowiadano m. in. przy podpisaniu w październiku 2013 roku kontraktu na dostawy dla Wojsk Lądowych 307 wozów KTO Rosomak za sumę 1,65 miliarda złotych. 

Na wyposażenie pojazdu Rosomak WRT  składa się m. in. żuraw o udźwigu jednej tony, podnośnik pneumatyczny, zestaw narzędzi, części zamiennych oraz sprzęt diagnostyczny i obsługowy dla KTO Rosomak. Ponadto, w skład wyposażenia specjalistycznego Rosomaka wchodzą agregaty prądotwórcze (jeden zabudowany, drugi przenośny) i zestaw oświetlenia wysokiej mocy wraz ze statywami oraz dużym namiotem umożliwiają prace w nocy i w trudnych warunkach pogodowych.

Uzbrojenie obronne wozu Rosomak WRT stanowią wyrzutnie granatów dymnych i Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia z ZM Tarnów, wyposażony standardowo w karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm. Pojazd posiada rozbudowany system komunikacji, pozycjonowania i zobrazowania danych taktycznych. Załoga składa się z 4 osób (kierowca, dowódca i dwóch mechaników) oraz opcjonalnie, z sanitariusza.

Ten wariant specjalistyczny KTO Rosomak po raz pierwszy WZM Siemianowice Śląskie zaprezentowały na kieleckich targach MSPO 2011. Od tego czasu wóz był przedstawiany w różnych, rozwijających się konfiguracjach. Zamówienie ze strony Inspektoratu Uzbrojenia oznacza, że powstanie prototyp w wariancie odpowiadającym pojazdom jakie wejdą na uzbrojenie Wojska Polskiego i 33 pojazdy seryjne. Ze względu na ochronę praw do produktu zamówienia udzielono w trybie negocjacji.

 

Reklama

Komentarze (9)

  1. ryszard56

    A gdzie Polski system Loara??????

  2. Swiatowid

    Widzialem ja youtube jak rosomak zakopal sie w blocie na poligoni nie mogli go wyciagnac innym rosomakiem, sciagnelo czolg T 72 a i on mial trudnosci!! To znaczy jak rosomak nie wyciagnie rosomaka z blota to po co takie zabezpieczenie techniczne ?! Czy w MON nikt o tym nie mysli czy nie byli na poligonie ?! Samochod, transporter, czy czolg tej samej masy nie wyciagnie z blota takiego samego pojazdu. Proste prawo fizyki. Tak ze czemu nie zamawiaja Hipopotamow ?!

  3. Swiatowid

    A co z hipopotamem, czy i ten poszedl do smieci?! Zreszta jak wszystko co polskie a zagraniczne lepsze. A szkoda!

  4. ciekawy

    Od jesieni 2013 w pojazdach KTO Rosomak nie montuje się systemów komunikacji pokładowej (FONET). Stąd skąd taka informacja, że ma posiadać system komunikacji, pozycjonowania i zobrazowania danych taktycznych ? Chyba, że znów KTOŚ szykuje PRZEKRĘT z wprowadzaniem tylnymi drzwiami produktów firmy z Ożarowa.

    1. ciekawy

      A twoim zdaniem nie powinno być w Rosomakach FONET-a?

  5. Podbipięta

    Ale dlaczego km 7.62 .Miał być 12.7

    1. Andrzej

      PO prostu jest tańszy

    2. watwatwat

      Moze poszlo o miejsce na ammo? Faktycznie szkoda bo to roznica miedzy rozwaleniem BTRa a nie ;)

    3. Piotr29

      W ZSMU-1276A jest możliwość możliwość zastosowania uzbrojenia 12,7 mm (NSW UTIOS lub WKM-Bm) oraz 7,62mm (PKT lub UKM 2000C) http://www.zmt.tarnow.pl/pl/oferta/uzbrojenie-strzeleckie-pokladowe-oraz-wsparcia-ogniowego/uniwersalny-zdalnie-sterowane-moduly-uzbrojenia-zsmu.html#6

  6. diabelec

    wrt rosomak to element szerszego zestawu który składa sie z dwóch kntenerów i namiotu który pomieści rosomaka i ma zapewnic komfortowe warunki obsługi w polu. Docelowo w skład tego zestawu ma wchodzic rasowy wóz pomocy technicznej który pozwoli ewakuowac uszkodzone pojazdy.obecny rosomak to tylko element szerszego zestawu

  7. pasha

    Żuraw o udźwigu jednej tony to trochę skromnie jak na tego typu pojazd. Nie mówię, żeby od razu miał podnosić całego Rosomaka ale jak na pojazd do obsługi technicznej 22-tonowych transporterów to moim zdaniem ciut mało

    1. sorbi

      Zapewne żuraw będzie służył do wyciągania silnika - ale myślę ,że powinien mieć możliwość podniesienia w warunkach terenowych również wieży KTO, a więc ponad 2,5t lub więcej - jeśli wieża będzie dopancerzona. MYślę ,że to wynik krótkowzroczności ludzi w MON-ie.

    2. Bolo

      Żuraw ten nie służy do tego zapewne z założenia ma wystarczyć do wyciągnięcia silnika , bądź zakładania paneli dodatkowego opancerzenia w warunkach polowych. Do "pełnego" holowania Rosomaka bądź podnoszenia lub wyciągania go np.z rowów ma służyć przyszły KWZT,np. z firmy Szcześniak , który ma być wyłoniony w drodze przetargu, który jak zwykle wlecze się niemiłosiernie, i który to ma być zamówiony w oszałamiającej ilości kilkunastu sztuk (polskie realia).

    3. MacQ

      Wydaje mi się, że zadaniem takiego żurawia jest np. wyjęcie silnika, a nie podniesienie całego wozu. Od tego będzie raczej podnośnik pneumatyczny.

  8. zorro

    ile będzie nas kosztowało uzyskanie zgody na taką wersie POjazdu od Finów ...na pewno zapłacimy za rozwiązania które za darmo im oddamy i nic na tym nie skorzystamy...- nie lepiej takie zmówienie złożyć np. w Stalowej Woli , Gliwicach albo w Kutnie

    1. greg

      Zorro, zastanówże się zanim coś napiszesz. Albo doczytaj żeby się nie kompromitować. W trzech linijkach zawarłeś tyle bzdur, że ich sprostowanie zajęłoby ze trzy strony

    2. Paweł

      nic, ponieważ w ramach zakupu licencji mamy prawo konstruować własne wersje specjalistyczne

    3. TerrorMole

      W tej chwili WZM nie musi już nic uzgadniać z Finami. Ty chcesz wymyślać jakieś nowe KTO w HSW czy Bumarze?

  9. Komentarza autor

    A co z Rosomakiem z ppk?

Reklama